2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud om anskaffelse, drift, vedligeholdelse og support af Meter & Master Data Management system til el-netvirksomhed
Beschreibung: Anskaffelse, implementering, drift, vedligeholdelse og support af et Meter & Master Data Management System (Løsningen) rettet mod forsyningsarten elektricitet. Der efterspørges en Løsning leveret som SaaS. Formålet med anskaffelsen er at etablere en moderne, fuldt integreret og fremtidssikret Løsning, designet til effektiv indsamling, behandling og administration af målerdata fra både eksisterende og fremtidige målepunkter - herunder korrekt og rettidig indberetning til Energinets DataHub. Den efterspurgte løsning omfatter: Automatiseret datahåndtering: Automatiseret dataindsamling, avancerede analysefunktioner, realtidsrapportering samt en intuitiv og brugervenlig grænseflade. Integration og datakompatibilitet: Fuld integreret funktionalitet med eksterne systemer som ERP, SCADA og CRM/flådestyring, med fokus på høj dataintegritet, datasikkerhed og overholdelse af gældende it- og databeskyttelsesregler. Robust og skalerbar arkitektur: En stabil og skalerbar platform, der sikrer præcis, pålidelig og kontinuerlig håndtering af målerdata – også ved spidsbelastning. Driftsvenlig og fremtidssikring: En vedligeholdelsesvenlig løsning med høj ydeevne, fleksibilitet og mulighed for fremtidige udvidelser, opgraderinger og tilpasninger.
Vorherige Bekanntmachung: 73289-2026
Interne Kennung: 552399
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48614000 Datenerfassungssystem, 48613000 Elektronische Datenverwaltung, 72263000 Software-Implementierung, 48810000 Informationssysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 48460000 Softwarepaket für Analyse-, Wissenschafts-, Mathematik- oder Prognosezwecke, 48780000 Softwarepaket für die System-, Speicher- und Inhaltsverwaltung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware
5. Los
Los: LOT-0000