2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af renovationsbiler til Renovest
Beschreibung: Renovest A/S udbyder 3 fabriksnye renovationsbiler med komprimatorkasse til indsamling af dagrenovation og emballage. Derudover efterspørger Ordregiver optioner på hhv. serviceaftale gældende for 8 år, option på køb af yderligere renovationsbiler samt option på salg af eksisterende renovationsbiler. For nærmere beskrivelse henvises til Bilag 2 samt Bilag 4.
Interne Kennung: 281645499
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudsloven , hvilket betyder, at enhver der opfylder kravene kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144510 Fahrzeuge für Abfall
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34140000 Schwerlastfahrzeuge, 34144511 Müllfahrzeuge, 34144512 Müllverdichtungsfahrzeuge, 39713300 Küchenabfallzerkleinerer
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option 1: Serviceaftale Ordregiver efterspørger en option på service og vedligehold af leverancen i løbet af aftaleperioden på 8 år. Kravene til Option 1: Serviceaftale er beskrevet yderligere i aftaledokumentet Bilag 2: Kravspecifikation afsnit 3. Option 2: Køb af yderligere renovationsbiler Ordregiver skal i løbet af de næste 3 år købe yderligere tre (3) tilsvarende renovationsbiler, hvorfor Ordregiver efterspørger en option på køb af yderligere 3 renovationsbiler inkl. Serviceaftale. De tre (3) biler forventes leveret som hhv. to (2) renovationsbiler i år 2028 og en (1) renovationsbil i 2029. Kravene til Option 2: Køb af yderligere renovationsbiler er enslydende med kravene til renovationsbilerne generelt og tilhørende serviceaftale. Kravene er derfor beskrevet yderligere i aftaledokumentet Bilag 2: Kravspecifikation afsnit 4. Option 3: Salg af eksisterende renovationsbiler I forbindelse med Ordregivers køb af nye renovationsbiler, skal Ordregiver sælge sine tre (3) eksisterende biler. Derfor efterspørger Ordregiver en option på salg af tre (3) eksisterende landbiler. De nuværende landbilers specifikationer er beskrevet yderligere i Bilag 4: Specifikation af eksisterende landbiler.