2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på tømning af nedgravede løsninger hos Mariagerfjord Affaldsresurse
Beschreibung: Dette udbud vedrører tømning og transport af mad- og restaffald og genanvendeligt affald (papir/pap og metal/plast/drikkekartoner) fra nedgravede løsninger i Mariagerfjord Kommune.Tømning af affald under aftalen omfatter:Tømning af restaffald: Opgaven skal fordeles over to uger, altid samme ugedag, så ledes det er logisk for borgeren, hvornår beholderen tømmes. F.eks. den østlige del af kommunen hver torsdag i lige uger og den vestlige del hver mandag i ulige uger. I Mariagerfjord Kommune skal restaffald indsamles fra ejendomme i by-, land- og sommerhusområder, kolonihaver samt kommunale institutioner, som alle er omfattet af indsamlingsordningen. Øvrige virksomheder kan deltage i ordningen for restaffald, hvis de tilmelder sig.Tømning af madaffald: Opgaven skal fordeles over to uger, altid samme ugedag, således det er logisk for borgeren, hvornår beholderen tømmes. F.eks. den østlige del af kommunen hver tirsdag i lige uger og den vestlige del hver mandag i ulige uger.I Mariagerfjord Kommune skal madaffald indsamles fra ejendomme i by-, land- og sommerhusområder, kolonihaver samt kommunale institutioner, som alle er omfattet af indsamlingsordningenTømning af genanvendeligt affald (papir/pap og metal/plast): Opgaven skal fordeles, så der bliver tømt hver 3. uge. Tømningsplanen skal udarbejdes således, der bliver tømt samme ugedag for den enkelte borger.
Interne Kennung: 279280528
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud efter Udbudsloven
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90511200 Einsammeln von Hausmüll
5. Los
Los: LOT-0000