437082-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Viborg Varme - EnergiHub (EHUB)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelViborg Varme - EnergiHub (EHUB)
BeschreibungViborg Varmes EnergiHub i Foulum er en ny energicentral. Projektet omfatter etablering af en fuldt operationel energicentral med varmepumpeanlæg, bestående af flere varmepumpesystemer, der udnytter overskudsvarmen fra Energinets jævnstrømsstation og Apples datacenter ved Foulum, øst for Viborg. Overskudsvarmen håndteres op til fjernvarmetemperatur med henblik på anvendelse i Viborg Varmes fjernvarmenet ud til forbrugerne. Projektet omfatter ligeledes etablering af procesopkoblings installationer i eksisterende varmecentral på Randersvej (RAVP). Procesanlægget, entreprise E01, etableres i 2 faser, hvor 1. fase - fase 1A - er en del af denne udbudspakke. E01 - Fase 1B afventer udbygningstakten i overskudsvarmen og dermed investeringsbeslutning. Øvrige entrepriser gennemføres over en samlet etape således, at eksempelvis bygge- og anlæg, fjernvarmerør og til dels tankanlæg ér etableret og dermed forberedt for fase 1A+1B varme mængder. Bygningen etableres i moduler således, at der på sigt mod øst kan udbygges for yderligere faser og dermed større overskudsvarmemængder. Dette fordrer, at Procesentreprisen i anlægsetablering indtænker mulighed for senere yderligere udbygning, ud over nævnte fase 1A & fase 1B. Energicentralen skal etableres i en række entrepriser, som fordres at kunne samarbejde om et optimalt anlæg til Viborg Varme. Projektet er opsplittet i 5 delprojekter: E01 - Procestekniske anlæg E02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg E03 - Fjernvarmetransmissionsledninger E04 - Akkumuleringstank og buffertanke E05 - Fjernvarmerørpakke Der henvises desuden til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgaven.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 47. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på den udbudte opgave. Bygherren forbeholder sig ret til, men vil ikke nødvendigvis gøre brug af retten, til på baggrund af de modtagne tilbud at invitere tilbudsgiverne til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Bygherre forventer at afholde individuelle forhandlingsmøder med tilbudsgiverne efter tilbudsfristens udløb. Bygherren forbeholder sig dog ret til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud. Såfremt Bygherre træffer tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud, kan Bygherre tildele kontrakten til en tilbudsgiver, som har afgivet et konditionsmæssigt tilbud. Efter tilbudsfristens udløb giver Bygherre hurtigst muligt tilbudsgiverne besked om, hvorvidt forhandlingsmøderne gennemføres og i givet fald hvornår. Bygherre forventer, at eventuelle forhandlingsmøder vil blive afholdt i overensstemmelse med udbudstidsplanen, jf. afsnit 3. Der kan – hvis der indledes forhandlinger – forhandles om alle aspekter af udbudsgrundlaget, herunder kontraktudkast og tekniske betingelser i øvrigt. Bygherre er således ikke på forhånd afskåret fra at ændre i udbudsmaterialet, idet bygherre dog ikke indenfor de udbudsretlige rammer kan ændre på udbuddets grundlæggende elementer. Såfremt Bygherre beslutter at afholde forhandlingsmøder, vil tilbudsgiverne modtage en dagsorden og evt. andre praktiske oplysninger forud for mødet. På baggrund af forhandlingsmøderne vil Bygherre vurdere, om der skal ske ændringer i udbudsmaterialet, og om tilbudsgiverne skal afgive endnu et tilbud. Hvis Bygherre efter forhandlingsmøderne ønsker at ændre i udbudsmaterialet, vil sådanne ændringer blive meddelt samtlige tilbudsgivere, så der sikres ligebehandling.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44610000 Tanks, Sammelbehälter, Container und Druckbehälter, 44611400 Lagertanks, 44611500 Wassertanks
5. Los
LosLOT-0001
TitelE04 - Akkumuleringstanke og buffertanke (funktionsudbud)
BeschreibungNærværende entreprise E04 udbydes i funktionsudbud, som en totalentreprise. Entreprise E04 Tankanlæg omfatter tre termiske akkumuleringstanke hhv. til fjernvarme, overskudsvarme fra Apple og overskudsvarme fra Energinet. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet, der indeholder en uddybende redegørelse for opgavens omfang.
Optionen
Beschreibung der OptionenUdbuddet omfatter optioner, jf. beskrivelsen i tilbudslisten.