438223-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Bereich Landwirtschaft – Udbud af Maskinstationsarbejder til Aarhus Universitet, Foulum
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Maskinstationsarbejder til Aarhus Universitet, Foulum
BeschreibungLevering af maskinstationsarbejder til Aarhus Universitet. Se følgende delaftaler: Delaftale 1 – Skårlægning, sammenrivning og snitning af græs med krav til arbejdets bredde Delaftale 2 – Spredning af græs med krav til arbejdets bredde Delaftale 3 – Snitning af majs med krav til arbejdets bredde Delaftale 4 – Afpudsning af græsmarker på faste kørespor Delaftale 5 – Udbringning af gylle på AU-Foulum med Julsgaard i faste kørespor Delaftale 6 – Omrøring af gylle Delaftale 7 – Udbringning af fast møg på faste kørespor Delaftale 8 – Såning af majs på faste kørespor (Forbrug uden gødning) Delaftale 9 – Høst af korn på faste kørespor Delaftale 10 – Høst af korn på Foulumgård Delaftale 11 – Presning af halm på faste kørespor Delaftale 12 – Vending/spredning og sammenrivning af halm på faste kørespor Delaftale 13 – Klipning af læhegn med knusning Delaftale 14 – Arbejde med gummiged Delaftale 15 – Radrensning af majs med mulighed for udsåning af græs Delaftale 16 – Arbejde med halm neddeler Delaftale 17 – Spredning af kalk efter tildelingskort fra GPS-baserede jordprøver (Forbrug uden gødning) Delaftale 18 – Spredning af fast handelsgødning
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet vedrører en Rammeaftale på indkøb af maskinstationsarbejder til Foulum, Aarhus Universitet
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77100000 Dienstleistungen im Bereich Landwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht, 77111000 Vermietung von landwirtschaftlichen Maschinen mit Bedienungspersonal, 77112000 Vermietung von Mähern oder landwirtschaftlichen Geräten mit Bedienungspersonal
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 – Skårlægning, sammenrivning og snitning af græs med krav til arbejdets bredde
BeschreibungSkårlægning, sammenrivning og snitning af græs med krav til arbejdets bredde
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 – Spredning af græs med krav til arbejdets bredde
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3 – Snitning af majs med krav til arbejdets bredde
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4 – Afpudsning af græsmarker på faste kørespor
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5 – Udbringning af gylle på AU-Foulum med Julsgaard i faste kørespor
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6 – Omrøring af gylle
LosLOT-0007
TitelDelaftale 7 – Udbringning af fast møg på faste kørespor
LosLOT-0008
TitelDelaftale 8 – Såning af majs på faste kørespor
LosLOT-0009
TitelDelaftale 9 – Høst af korn på faste kørespor
LosLOT-0010
TitelDelaftale 10 – Høst af korn på Foulumgård
LosLOT-0011
TitelDelaftale 11 – Presning af halm på faste kørespor
LosLOT-0012
TitelDelaftale 12 – Vending/spredning og sammenrivning af halm på faste kørespor
LosLOT-0013
TitelDelaftale 13 – Klipning af læhegn med knusning
LosLOT-0014
TitelDelaftale 14 – Arbejde med gummiged
LosLOT-0015
TitelDelaftale 15 – Radrensning af majs med mulighed for udsåning af græs
LosLOT-0016
TitelDelaftale 16 – Arbejde med halm neddeler
LosLOT-0017
TitelDelaftale 17 – Spredning af kalk efter tildelingskort fra GPS-baserede jordprøver
LosLOT-0018
TitelDelaftale 18 – Spredning af fast handelsgødning