2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af SCADA-system til Fors
Beschreibung: Nærværende udbud vedr. et SCADA-system til varetagelse af driften og overvågning af FORS anlæg på tværs af geografi og forsyningsområder. Som en del af aftalen skal den kommende leverandør forestå levering af SCADA-system, installation, konfigurering, udvikling af standard, og konvertering af et antal pilotprojekter, som proof of concept. Ligeledes skal den kommende leverandør forestå drift, vedligeholdelse og support af systemet i kontraktens løbetid. Der udbydes en aftale med en varighed på 8 år, med mulighed for at opsigelse heraf efter 30 måneder. Kontrakten estimeres at have en værdi på ca. 40.000.000 DKK. Ansøger/Tilbudsgiver bedes bemærke, at grundet Kontraktbilag 02a - PLC oversigt og Kontraktbilag 02b - Pilotanlægs, samt underbilag hertil, særlige karakter, skal disse bilag rekvireres af prækvalificerede Tilbudsgivere, hvilket sker på anmodning til Ordregiver via ETHICS. Ordregiver har af den grund forlænget tilbudsfristen med 5 dage, jf. Udbudsloven § 133. Udlevering betinges af Tilbudsgivers forudgående aflevering af underskrevet fortrolighedserklæring.
Interne Kennung: Udbud af SCADA-system til Fors
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med prækvalifikation, indledende tilbud og forventet én forhandlingsrunde, der forventes gennemført som mundtlige forhandlinger. Kunden forbeholder sig dog retten til at antage indledende tilbud, ligesom Kunden forbeholder sig retten til at gentage forhandlingerne, såfremt dette vurderes relevant.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30236200 Datenverarbeitungsanlagen, 48150000 Softwarepaket für die Industrieprozesssteuerung, 51110000 Installation von elektrischen Einrichtungen, 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72211000 Programmierung von System- und Anwendersoftware, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72226000 Beratung im Bereich Abnahmeprüfung von Systemsoftware, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72253100 Help-Desk, 72253200 Systemunterstützung, 72254000 Softwaretests, 72254100 Systemprüfung, 72261000 Software-Unterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72267200 Reparatur von Informationstechnologiesoftware, 72268000 Bereitstellung von Software
5. Los
Los: LOT-0000