438400-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Rohrleitungen und Formstücke – Viborg Varme - EnergiHub (EHUB)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelViborg Varme - EnergiHub (EHUB)
BeschreibungViborg Varmes EnergiHub i Foulum er en ny energicentral. Projektet omfatter etablering af en fuldt operationel energicentral med varmepumpeanlæg, bestående af flere varmepumpesystemer, der udnytter overskudsvarmen fra Energinets jævnstrømsstation og Apples datacenter ved Foulum, øst for Viborg. Overskudsvarmen håndteres op til fjernvarmetemperatur med henblik på anvendelse i Viborg Varmes fjernvarmenet ud til forbrugerne. Projektet omfatter ligeledes etablering af procesopkoblings installationer i eksisterende varmecentral på Randersvej (RAVP). Procesanlægget, entreprise E01, etableres i 2 faser, hvor 1. fase - fase 1A - er en del af denne udbudspakke. E01 - Fase 1B afventer udbygningstakten i overskudsvarmen og dermed investeringsbeslutning. Øvrige entrepriser gennemføres over en samlet etape således, at eksempelvis bygge- og anlæg, fjernvarmerør og til dels tankanlæg ér etableret og dermed forberedt for fase 1A+1B varme mængder. Bygningen etableres i moduler således, at der på sigt mod øst kan udbygges for yderligere faser og dermed større overskudsvarmemængder. Dette fordrer, at Procesentreprisen i anlægsetablering indtænker mulighed for senere yderligere udbygning, ud over nævnte fase 1A & fase 1B. Energicentralen skal etableres i en række entrepriser, som fordres at kunne samarbejde om et optimalt anlæg til Viborg Varme. Projektet er opsplittet i 5 delprojekter: E01 - Procestekniske anlæg E02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg E03 - Fjernvarmetransmissionsledninger E04 - Akkumuleringstank og buffertanke E05 - Fjernvarmerørpakke Der henvises desuden til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgaven.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som udbud et offentligt udbud i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 45. Denne udbudsform indebærer, at enhver virksomhed, som opfylder Bygherres egnethedskrav og som ikke omfattes af en udelukkelsesgrund, kan afgive tilbud på den udbudte opgave.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44163000 Rohrleitungen und Formstücke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44163120 Fernheizungsleitungen, 44164000 Ummantelungen und Verrohrungen, 44163200 Rohrformteile, 44167000 Verschiedene Rohrformstücke
5. Los
LosLOT-0001
TitelE05 - Fjernvarmerørpakke (varekøb - funktionsudbud)
BeschreibungNærværende entreprise E05 omfatter levering af fjernvarmerør og ventiler til etablering af fjernvarmeledningsnet for Viborg Varme. Derudover omfatter entreprisen udarbejdelse af statikgrundlag, systemtegninger samt alarm- og sandpudetegninger. Fjernvarmetracéet anlægges i stor udstrækning i åbent land med tilslutningspunkter nær den kommende EnergiHub samt Randersvej 79a, 8800 Viborg. Der henvises i øvrigt til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgavens omfang