2. Verfahren
Verfahren
Titel: Toimitilojen turva- ja hälytyspalvelujen puitejärjestely
Beschreibung: 1. Hankinnan kohde ja laajuus Hankinnan kohde on Raaseporin kaupunki, ja palveluita hankitaan pääasiassa seuraavilta alueilta: • Tammisaari • Karjaa • Pohja • Mustio • Fiskars • Snappertuna • Bromarv Tarkemmat tiedot alueisiin kuuluvista kiinteistöistä on esitetty liitteessä 2 Hankintayksikkö pyytää tarjouksia jäljempänä kohdissa A–F määritellyistä palveluista. Huomautus: Tarjoajan tulee ottaa huomioon, että palvelut (kohdat A–C) otetaan käyttöön vaiheittain eri kiinteistöissä. Arvioitu käyttöönottokaikataulu on esitetty liitteessä 2. Tavoitteena on, että palvelut ovat käytössä kaikissa mainituissa kiinteistöissä ennen puitesopimuksen päättymistä. Kiinteistöt ja niiden lukumäärä voivat kuitenkin muuttua sopimuskauden aikana hälytysjärjestelmien siirtojen ja päivitysten yhteydessä (esimerkiksi kaupungin budjettisistä syistä). Raaseporin kaupunki asentaa ja uudistaa hälytysjärjestelmät sopimuskauden aikana sekä liittää ne kaupungin ohjelmistoihin. Järjestelmämuutokset toteutetaan yhteistyössä kaupungin valitsemien tarjoajien kanssa. Työ voidaan teettää myös kolmannella osapuolella. Hälytysjärjestelmien siirto ja uusiminen toteutetaan vuosina 2026–2030. Mikäli turvallisuus- ja valvontapalvelut siirtyvät tämän kilpailutuksen tuloksena uudelle palveluntuottajalle, kaikki hälytysten siirrosta aiheutuvat kustannukset (kuten irtikytkennät, uudelleenkytkennät, ohjelmoinnit, testaukset, pohjakarttojen laatiminen valvontayksikköön sekä mahdolliset puhelinyhtiön alihankintapalvelut) on sisällytettävä tarjouksen yksikköhintoihin. Jos tarjoaja haluaa tutustua kiinteistöihin (tai osaan kiinteistöistä), tulee hänen olla yhteydessä hankintayksikköön viimeistään 17.7.2026 sähköpostitse osoitteeseen robert.holmstrom@raasepori.fi otsikolla ‘Esittelytilaisuus’. 2. Tarjottavat palvelut (Kohdat A–F ja Optio 1) Tarjoajan on pystyttävä toimittamaan kaikki tarjouspyynnön kohdissa A–F sekä Optiossa 1 mainitut palvelut ja työt. Korkean ja tasaisen laadun varmistamiseksi sekä turvallisuusriskien minimoimiseksi hankinta toteutetaan yhtenä kokonaisuutena. Kohdat viittaavat erilliseen tarjouslomakkeeseen (Liite: Turvallisuuspalveluiden tarjouslomake). A ja B) Hälytyslaitepäivystys (24 h/vrk) Hälytyslaitepäivystystä ylläpidetään tarjoajan keskusvalvomossa, johon voidaan kytkeä muun muassa murto-, LVISA-, inva-WC- ja henkilöturvahälytykset, palohälytykset murtohälytysjärjestelmän yhteydessä sekä palohälytyslinjan linjavikahälytykset. Valvontakeskus on sama kaikille hälytyksille, vaikka tilaaja itse hoitaa LVISA-hälytykset. - Tiedonsiirto: Siirto tapahtuu hankintayksikön Milestone XProtect- / Orbnet-ohjelmiston kautta. Murtohälytysjärjestelmän hälytykset tulee ottaa vastaan salattuna sarjaliikennetiedostona Raaseporin kaupungin välityslaitteelta. - Hintoihin sisältyvää: Kuukausihinnan on sisällettävä kiinteistönhoitajille, isännöitsijöille, kiinteistön käyttäjille tai kaupungin nimeämille henkilöille tehtävät välitystoimenpiteet (kuten puhelut, sähköpostit ja satunnaiset asuntojen ovien avaukset) sekä mahdollinen PC-pohjaisen kameravalvontajärjestelmän hyödyntäminen hälytystyövälineenä. Toimittaja ei itse vastaa ovien fyysisestä avaamisesta, vaan nämä tehtävät välitetään eteenpäin. Välitysmaksut on sisällytettävä hintaan. - Omistussuhteet ja oikeudet: Kaikki hälytys- ja valvontajärjestelmät, ohjelmistot ja kiinteät laitteet ovat kaupungin omistuksessa ja hallinnassa. Käyttöoikeudet myönnetään valitulle tarjoajalle. - Kohdekortit: Tarjoajan tulee laatia hälytyskohteiden kohdekortit ja toimittaa ne tilaajalle. Kohdekortit laaditaan yhteistyössä hankintayksikön kanssa sopimuskauden aikana jokaiselle kiinteistölle. Korttien tulee kuvata, miten kiinteistöä hoidetaan (esim. kierrosten määrä). C) Hälytyskäynnit kohteissa Edellä mainittujen hälytysten aiheuttamat tarkastuskäynnit kohteissa. Käynneistä on ilmoitettava yksikköhinnat aikaporrastuksella. - Tarjottua tuntihintaa sovelletaan kaikkina vuorokauden aikoina ja kaikkina viikonpäivinä. - Hintaan on sisällytettävä kaikki kustannukset, kuten palkat, sosiaaliturvamaksut, kilometrikorvaukset, matkakustannukset, tarvittavat puhelinsoitot, käyntien ja toimenpiteiden kirjaukset sekä päivittäin toimitettava kirjallinen raportti. D) Piirivartiointi kohteissa Piirivartiointia suoritetaan normaalin työajan puitteissa (klo 06.00–18.00) sekä normaalin työajan ulkopuolella (klo 18.00–06.00). Työtä tehdään pääsääntöisesti iltaisin ja öisin. Piirivartiointi perustuu kohteen erityistarpeisiin. Jokainen kohde (esim. urheilualue, koulu tai päiväkoti) arvioidaan erikseen, ja niillä on erilaiset valvontatarpeet. - Esimerkki (Koulu): Koulualueella voi olla 1–3 rakennusta. Piirivartiointi voidaan suorittaa esimerkiksi klo 22.30 (ulkovaipan, piha-alueen, ovien ja ikkunoiden tarkastus) sekä vastaava tarkastus klo 02.00. Viikonloppuisin tarkastukset tehdään klo 14.00, 20.00, 24.00 ja 04.30. - Esimerkki (Urheilu- / liikunta alue): Tarkastus klo 22.30 sisältää ulkoalueen, ovien ja ikkunoiden tarkastuksen sekä rakennuksen sisätilat (hanat suljettu, valot sammutettu ja ovet lukittu). Klo 02.00 suoritetaan ulkovaipan, ovien ja ikkunoiden tarkastus. Viikonloppuisin tarkastus tehdään 4 kertaa vuorokaudessa (ilkivallan, ovien ja porttien tarkastus). - Hinnoittelu: Tarjouksessa on ilmoitettava aluekohtainen hinta (Tammisaari, Karjaa, Pohja, Fiskars, Mustio, Snappertuna, Bromarv) liitteen 1 mukaisesti. Matkakustannusten on sisällyttävä annettuihin hintoihin. E) Satunnaisesti tilattavat turvallisuuspalvelut Satunnaisesti tilattavat palvelut normaaliin työaikaan (klo 06.00–18.00) ja normaalin työajan ulkopuolella (klo 18.00–06.00). - Satunnaista turvavallisuuspalvelua voi olla esimerkiksi vartijan toimiminen turvamiehenä viranhaltijan mukana tarkastus- ja valvontakäynneillä, tai läsnäolo toimitiloissa erilaisissa tilaisuuksissa. - Palvelusta on ilmoitettava sitova tuntihinta.
Interne Kennung: 619541
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimukseen sisältyy yhden (1) vuoden optiokausi, jonka käyttämisestä päättää tilaaja. Tilaaja ilmoittaa optiokauden käyttämisestä toimittajalle ennen varsinaisen sopimuskauden päättymistä.