439240-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Tillæg til MT52 kontrakt vedr. ændring af konverteringstidspunkt for SBLON1
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTillæg til MT52 kontrakt vedr. ændring af konverteringstidspunkt for SBLON1
BeschreibungMidttrafik ønsker at ændre konverteringstidspunktet for delindeks for løn (SBLON1), som indgår i det omkostningsindeks, der anvendes til regulering af operatørbetalingen i de omfattede buskontrakter. Konverteringstidspunktet ændres fra marts 2025 til juni 2023, svarende til lønniveauet i 4. kvartal 2022. Ændringen har virkning fra 1. januar 2026 og vedrører alene den fremadrettede regulering af kontrakterne. Der sker ikke genåbning eller ændring af tidligere gennemførte afregninger, men der foretages efter tillægsaftalernes ikrafttræden en efterregulering af afregningerne fra 1. januar 2026 i overensstemmelse med den aftalte reguleringsmekanisme. Baggrunden for ændringen er, at Midttrafik efter en stikprøveanalyse udført af PwC har vurderet, at en række eksisterende kontrakter fortsat har et efterslæb i indeksreguleringen i forhold til de faktisk afholdte lønomkostninger. Midttrafiks bestyrelse har på den baggrund vurderet, at der fortsat består en ikke uvæsentlig forsyningssikkerhedsrisiko, hvis reguleringsgrundlaget ikke justeres. Formålet med ændringen er at sikre, at reguleringen af lønomkostninger i de omfattede kontrakter i højere grad afspejler den faktiske lønudvikling og dermed understøtter en stabil og robust drift af den kollektive bustrafik. Midttrafik vurderer, at ændringen ikke ændrer kontrakternes overordnede karakter, idet der alene sker en justering af konverteringstidspunktet for det allerede aftalte delindeks SBLON1. Såfremt ændringen måtte blive anset som en kontraktændring i udbudsretlig forstand, er det Midttrafiks vurdering, at ændringen kan gennemføres i medfør af forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) artikel 89, stk. 1, litra c, idet ændringen er nødvendig som følge af uforudsete omstændigheder, er proportional og ikke ændrer kontrakternes overordnede karakter.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
LosLOT-0002
TitelTillægsaftale kontrakt på MT52, pakke 1+2
BeschreibungÆndring af konverteringstidspunkt for delindeks for løn (SBLON1) fra marts 2025 til juni 2023 i Midttrafik kontrakt MT52, pakke 1+2 med Keolis Danmark A/S.