439633-2026 - Wettbewerb
Finnland – Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte – Isotooppiyksikön toiminnassa käytettävät lääkeaineet, säteilylähteet ja kulutustarvikkeet
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Isotooppiyksikön toiminnassa käytettävät lääkeaineet, säteilylähteet ja kulutustarvikkeet
Beschreibung: Kanta-Hämeen hyvinvointialueen Ahveniston sairaalan isotooppiosasto kilpailuttaa Tc-99m ja Ga-68-leimattavat kitit, käyttövalmiit radiolääkkeet, kalibrointi- ja laadunvarmistuslähteet, Mo-99/Tc-99m-generaattorit, Ge-68/Ga-68-generaattorit tarvikkeineen sekä kulutustarvikkeet. Hankinnan kohteen kriteereissä on esitetty arvioitu vuosikulutus kullekin tuotteelle. Määrät ovat arvioita, eivätkä sido tilaajaa. On mahdollista, että osaa kilpailutetuista tuotteista ei tilata ollenkaan, jos esim. kyseisille tutkimuksille/hoidoille ei ole kysyntää. Ge-68/Ga-68-generaattorin ja siihen liittyvien kittien hankinta ei näillä näkymin ole ajankohtainen ainakaan vielä ensimmäisen sopimusvuoden aikana. Hankinta on jaettu useisiin osa-alueisiin ja ja osatarjoukset ovat sallittuja. Kyseessä on puitejärjestely, jonka sopimuskausi on neljä (4) vuotta. Puitesopimukseen hyväksytään kaikki tarjoajat, jotka täyttävät tarjouspyynnön ehdot. Hankinnat toteutetaan sopimuskauden aikana hinnan perusteella muodostetun etusijajärjestyksen mukaisesti siten, että edullisin toimittaja on ensisijainen. Mikäli ensisijainen toimittaja ei kykene toimittamaan tuotetta tilaajan edellyttämässä aikataulussa tai muutoin täyttämään tilauksen ehtoja, tilaajalla on oikeus tehdä hankinta seuraavaksi edullisimmalta toimittajalta. Jos ensisijaisen toimittajan toimituskyvyssä ilmenee toistuvia puutteita enemmän kuin 5 kpl kalenterivuoden aikana, tilaajalla on oikeus siirtyä käyttämään etusijajärjestyksessä seuraavaa toimittajaa myös jatkossa kyseisen tuotteen osalta. Toimittajan tulle antaa vastaus kyselyihin 24 h kuluessa viestin lähettämisestä.
Interne Kennung: 5030/02.08.03/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1. Tc-99m leimattavat kitit, Difosfonaatti (Luuston gammakuvaus)
Beschreibung: Kanta-Hämeen hyvinvointialueen Ahveniston sairaalan isotooppiosasto kilpailuttaa Tc-99m ja Ga-68-leimattavat kitit, käyttövalmiit radiolääkkeet, kalibrointi- ja laadunvarmistuslähteet, Mo-99/Tc-99m-generaattorit, Ge-68/Ga-68-generaattorit tarvikkeineen sekä kulutustarvikkeet.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: 8. Käyttövalmiit radiolääkkeet, I-123 natriumjodidi-injektioneste
Interne Kennung: 8.-1
Los: LOT-0003
Titel: 9. Käyttövalmiit radiolääkkeet, I-131 kapselit
Interne Kennung: 9.-2
Los: LOT-0004
Titel: 10. Käyttövalmiit radiolääkkeet, Radium-223-dikloridi
Interne Kennung: 10.-3
Los: LOT-0005
Titel: 13. PET -radiolääkkeet, F18-FDG
Interne Kennung: 13.-4
Los: LOT-0006
Titel: 2. Tc-99m leimattavat kitit, Tiatidi / Mertiatidi (munuaistoiminnan tutkimusaine)
Interne Kennung: 2.-5
Los: LOT-0007
Titel: 3. Tc-99m leimattavat kitit, MIBI (lisäkilpirauhasten gammakuvaukseen)
Interne Kennung: 3.-6
Los: LOT-0008
Titel: 4. Tc-99m leimattavat kitit, Makroalbumiiniaggregaatti
Interne Kennung: 4.-7
Los: LOT-0009
Titel: 5. Tc-99m leimattavat kitit, Tetrofosmiini (sydänlihasperfuusio)
Interne Kennung: 5.-8
Los: LOT-0010
Titel: 6. Tc-99m leimattavat kitit, Kolloidinen albumiini vartijaimusolmuketutkimuksiin
Interne Kennung: 6.-9
Los: LOT-0011
Titel: 7. Tc-99m leimattavat kitit, Inhalaatiohiilipölykitti Technegas-laitteeseen.
Interne Kennung: 7.-10
Los: LOT-0012
Titel: 11. Käyttövalmiit radiolääkkeet, Se-75 tauroselkoolihappo
Interne Kennung: 11.-11
Los: LOT-0013
Titel: 12. Käyttövalmiit radiolääkkeet, I-123 joflupaani
Interne Kennung: 12.-12
Los: LOT-0014
Titel: 19. Kalibrointi/laadunvalvontalähteet, Ge68 Annulusfantomi
Interne Kennung: 19.-13
Los: LOT-0015
Titel: 20. Kalibrointi/laadunvalvontalähteet, Co57 kalibrointilähde pullossa
Interne Kennung: 20.-14
Los: LOT-0016
Titel: 21. Kalibrointi/laadunvalvontalähteet, Cs137 kalibrointilähde pullossa
Interne Kennung: 21.-15
Los: LOT-0017
Titel: 22. Kalibrointi/laadunvalvontalähteet, Co60 kalibrointilähde pullossa
Interne Kennung: 22.-16
Los: LOT-0018
Titel: 23. Kalibrointi/laadunvalvontalähteet, Co57 kobolttikynä, paikannuslähde
Interne Kennung: 23.-17
Los: LOT-0019
Titel: 24. Kalibrointi/laadunvalvontalähteet, Co57 tasolähde
Interne Kennung: 24.-18
Los: LOT-0020
Titel: 25. Mo-99/Tc-99m-generaattorit
Interne Kennung: 25.-19
Los: LOT-0021
Titel: 26. Gallium-68-generaattori
Interne Kennung: 26.-20
Los: LOT-0022
Titel: 27. Gallium-68-generaattori
Interne Kennung: 27.-21
Los: LOT-0023
Titel: 28. Gallium-68-generaattori
Interne Kennung: 28.-22
Los: LOT-0024
Titel: 31. Gallium-68-generaattorin tarvikkeet
Interne Kennung: 31.-23
Los: LOT-0025
Titel: 14. PET -radiolääkkeet, F18-Piflufolastat
Interne Kennung: 14.-24
Los: LOT-0026
Titel: 15. PET -radiolääkkeet, F18-fluorokoliini
Interne Kennung: 15.-25
Los: LOT-0027
Titel: 16. PET -radiolääkkeet, F18-fluoridi
Interne Kennung: 16.-26
Los: LOT-0028
Titel: 17. PET -radiolääkkeet, 177Lu-PSMA
Interne Kennung: 17.-27
Los: LOT-0029
Titel: 18. PET -radiolääkkeet, 225Ac-PSMA
Interne Kennung: 18-28
Los: LOT-0030
Titel: 29. PSMA-kitti
Interne Kennung: 29.-29
Los: LOT-0031
Titel: 30. Kitti neuroendokriinisten kasvainten tutkimiseen
Interne Kennung: 30.-30
Los: LOT-0032
Titel: 32. Karl 100 PET injektorin laitesidonnaiset kulutustarvikkeet
Interne Kennung: 32.-31