See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opførelse af 48 almene rækkehuse i Asnæs – fagentrepriser
Beschreibung: Projektet omfatter opførelse af 48 almene rækkehuse fordelt på 12 boligblokke i Asnæs. Udbuddet gennemføres som offentlig udbudt fagentreprise i henhold til udbudsloven og direktiv 2014/24/EU. Arbejdet omfatter jord-, beton-, murer-, tømrer-, maler-, VVS-, el- og ventilationsentrepriser. Tilbudsfristen er den 5. august 2025. Alt udbudsmateriale tilgås via: https://app.byggeprojekt.dk/webapp/public/2083-Oelstenshoeje
Interne Kennung: Ølstenshøje
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt EU-udbud i fagentreprise. Tilbud modtages på hver enkelt delentreprise. Tildeling sker efter kriteriet økonomisk mest fordelagtige tilbud med underkriterierne pris, kvalitet og organisation/erfaring. Al kommunikation foregår via byggeprojekt.dk.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: El-entreprise – Ølstenshøje, Asnæs
Beschreibung: El-entreprisen omfatter etablering af komplet elinstallation i 48 nye rækkehuse. Arbejdet inkluderer stærkstrøm (lys og kraft), svagstrøm, el-tavler, udendørslamper, kabelføringer, kontakter og tilslutning til forsyningsnet. Desuden omfatter arbejdet tilslutning af tekniske installationer som ventilationsanlæg og varmepumper, samt forberedelse til fremtidig installation af ladestandere. Elarbejdet skal udføres iht. gældende lovgivning og standarder, herunder SB afsnit og ingeniørprojektets tegninger og specifikationer.
Interne Kennung: EL-001
Haupteinstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Menge: 48 Stück
Los: LOT-0002
Titel: murerarbejde
Beschreibung: Murerentreprisen omfatter komplet udførelse af alle murerarbejder i 48 rækkehuse fordelt på 12 boligblokke. Arbejdet inkluderer indvendigt og udvendigt murværk, isolering, fugning, sålbænke og tilpasning ved vinduer og døre. Omfanget er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet og arbejdsbeskrivelser.
Interne Kennung: MU-002
Haupteinstufung (cpv): 45262500 Maurerarbeiten
Los: LOT-0003
Titel: Tømrerarbejde
Beschreibung: Tømrerentreprisen omfatter levering og montering af tagkonstruktioner, indvendige døre og karme, fast inventar, tagbeklædning samt stillads og adgangsforanstaltninger i henhold til arbejdsbeskrivelse og tegningsmateriale. Arbejdet udføres i tæt koordinering med øvrige entrepriser.
Interne Kennung: TØ-003
Haupteinstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Menge: 48
Los: LOT-0004
Titel: Malerarbejde
Beschreibung: Malerentreprisen omfatter komplet malerbehandling af indvendige væg- og loftflader i 48 rækkehuse. Arbejdet omfatter spartling, slibning, grunder og slutmaling af porebetonvægge samt behandling af gipslofter og andre relevante overflader. Omfanget inkluderer også behandling af gerigter og fodpaneler. Omfanget er nærmere beskrevet i arbejdsbeskrivelser og malerspecifikationer i udbudsmaterialet.
Interne Kennung: MA-003
Haupteinstufung (cpv): 45442100 Anstricharbeiten
Los: LOT-0005
Titel: Jord-, beton- og kloakarbejde – Ølstenshøje, Asnæs
Beschreibung: Jord-, beton- og kloakentreprisen omfatter samtlige arbejder relateret til byggemodning, fundamenter og afvanding i forbindelse med opførelse af 48 nye rækkehuse. Entreprisen inkluderer udgravning, indbygning og planering, etablering af terrændæk, sokkelkonstruktioner, forsyningsledninger, kloakinstallationer (herunder afprøvning og tilslutning) samt evt. regnvandshåndtering og dræn. Alt arbejde udføres iht. byggesagsbeskrivelsen og ingeniørprojektets tegninger og specifikationer.
Interne Kennung: JBK-004
Los: LOT-0006
Titel: VVS-entreprise – Ølstenshøje, Asnæs
Beschreibung: VVS-entreprisen omfatter levering og montering af alle tekniske installationer for vand, varme og sanitet i forbindelse med opførelse af 48 nye rækkehuse. Arbejdet inkluderer bl.a. brugsvands- og varmeinstallationer, sanitet, rørføringer, pex-installationer, gulvvarme samt tilslutning til tekniske enheder som vandvarmere og varmepumper. Derudover indgår tæthedsprøvning og indregulering, samt montage af udendørs taphaner og tilslutninger i teknikskabe og til gulvafløb. Alle arbejder skal udføres iht. gældende normer, bygningsreglementet, og tekniske anvisninger i projektmaterialet.
Interne Kennung: VVS-006
Haupteinstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Los: LOT-0007
Titel: Ventilationsentreprise – Ølstenshøje, Asnæs
Beschreibung: Ventilationsentreprisen omfatter levering og montering af ventilationsanlæg i 48 nye rækkehuse, inkl. aggregater med varmegenvinding, hovedkanaler, ind- og udsugningsarmaturer, samt brandspjæld hvor påkrævet. Entreprisen inkluderer kanaltræk gennem boligernes teknikrum og loftrum, samt afkast til tag. Arbejdet inkluderer også el-tilslutning, indregulering og dokumentation for opfyldelse af krav til luftskifte og energiforbrug. Alle arbejder skal udføres iht. BR18 og DS-standarder, samt ingeniørprojektets tegninger og specifikationer.
Interne Kennung: Ventilation-007
Haupteinstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen