See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. blandet boligbyggeri på Vatnavej, København
Beschreibung: Ejendomsselskabet Ulrik Birchs Alle 47 ApS (”Udvikleren”) ønsker at opføre alment byggeri på matr.nr. 1850b, Sundbyvester, København, beliggende Vatnavej 12, 2300 Københavns S (”Projektet”). Opførelsen sker som led i realiseringen af lokalplan nr. 592 ”Englandsvej 51”, som indeholder krav om etablering af alment byggeri. Ejendomsselskabet opfører Projektet til Lejerbo, Afdeling under stiftelse, ("Boligorganisationen") efter den delegerede bygherremodel. Boligorganisationens byggeri planlægges opført som en del af et større byggeprojekt, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri. Sammenhængen i byggeprojektet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og Boligorganisationen. Parterne indgår samtidig en samarbejdsaftale om opførelse af byggeriet, en købsaftale, hvorved Boligorganisationen erhverver ejendommen og de for opførelsen af Boligorganisationens byggeri nødvendige byggeretter, samt en totalentrepriseaftale, som forpligter Udvikleren til som styringsentreprenør at opføre Boligorganisationens Byggeri. Boligorganisationens byggegrund har et forventet grundareal på 1681m2. Boligorganisationens byggeri har et forventet støtteberettiget areal på 2.552 m2 og består af 63 almene boligenheder.
Interne Kennung: LOT-0001
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se punkt 2.1 samt punkt 6.