439754-2026 - Wettbewerb
Finnland – Aushub- und Erdbewegungsarbeiten – Pihakujan saneeraus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pihakujan saneeraus
Beschreibung: Rakennuskohteena on Parkanon keskustassa sijaitsevan Pihakujan saneeraus. Kohde on tonttikatu (katuluokka 5), joka palvelee pääasiassa omakotialueen paikallista liikennettä. Urakka-alue käsittää Pihakujan, ja sen pituus on noin 110 metriä. Pihakujan nykyinen päällysrakenne on kulunut ja kadun kuivatus on puutteellinen, minkä vuoksi kadun rakenteellinen kunto ja käytettävyys ovat heikentyneet. Urakkaan sisältyy kadun päällysrakenteen uusiminen kokonaisuudessaan, tarvittavat rakennekerrosten parannukset sekä reunatukien rakentaminen. Kadun kuivatusjärjestelmää parannetaan rakentamalla hulevesiviemäri kaivoineen. Tilaaja toimittaa urakkaa varten 3D-suunnittelumallit DWG-muodossa. Urakoitsijan tulee hyödyntää tilaajan toimittamia 3D-malleja työmaan toteutuksessa ja koneohjauksessa. Urakoitsija vastaa koneohjausmallien muodostamisesta tilaajan toimittamien suunnittelumallien perusteella sekä niiden käyttämisestä urakan toteutuksessa. Urakoitsijan tulee toimittaa urakan toteumatiedot 3D-muodossa DWG-tiedostoina. Toteuma-aineiston tulee kuvata rakenteet ja maanpinnat sellaisina kuin ne on urakka-asiakirjojen mukaisesti toteutettu. Toteumatietojen tulee sisältää vähintään: - kosteikkoaltaiden pohjat ja luiskat - mahdolliset padotus-, ohjaus- ja purkurakenteet, - putkien, rumpujen ja muiden rakenteiden sijainnit ja korkeudet. Toteuma-aineisto toimitetaan tilaajan käyttämässä koordinaatti- ja korkeusjärjestelmässä esim. ETRS-GK23 / N2000.Urakoitsija voi käyttää toteumatietojen mittaamiseen ja tuottamiseen valitsemaansa menetelmää ja laitteistoa, kunhan edellä esitetyt lopputulosvaatimukset täyttyvät. Koneohjauksen ja toteumamallien kustannukset sisältyvät urakkahintoihin. Lisäksi kohteeseen toteutetaan uusi katuvalaistus omana erillisenä urakkana.
Interne Kennung: 618018
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000