2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vinterunderhåll av trafikleder 2026-2030 (2031), distrikt 1 och distrikt 21 (ny omgång)
Beschreibung: Raseborgs stad, avdelning för samhällsteknik begär anbud för vinterunderhåll av trafikleder, gator och lättrafikleder, omfattande plogning och sandning samt övriga arbeten. Entreprenadsområden för vinterperioden 2026-2030 + 1 möjligt optionsår är följande: • Tenala centrum i Tenala , gator 10,2 km, lättrafikleder 1,6 km, distrikt 1 • Bromarv vägar 0,8 km, distrikt 21 Ändringar till vissa områden är möjliga under avtalstiden. Beställaren tar i bruk en GPS-tracker i alla entreprenadsmaskiner. Närmare villkor och krav på maskiner och utrustning framgår ur anbudsförfrågans bilagor, utkast. Beställaren förutsätter, att anbudsgivaren bekantar sig medentreprenadområdet tillsammans med beställarens representant innan anbudet lämnas in. Entreprenadtiden är 15.10–15.4 årligen. Entreprenaderna omfattar plogning av gator samt gång- och cykelleder enligt kilometer (euro/km), lastning och transport av snö till stadens snöstjälp (euro/lass) samt sandning och övriga skilt överenskomna arbeten till ett timpris (euro/timme). Allt arbete sker enbart baserat på beställning och ska dokumenteras på angivet sätt med hjälp av GPS-trackern, antal lass ska meddelas beställaren vid slutfört arbete. Beställda och utförda arbeten antecknas i en arbetsrapport som baserar sig på utringning och GPS-data, rapporten sammanställs av beställaren. Fakturering sker månatligen och ska baseras på arbetsrapporten. Beställaren förbinder sig till att årligen betala ett garanterat pris för varje entreprenadområde. Det garanterade priset är 600 euro/km (moms 0 %). Av det garanterade priset kan årligen 1/3, dvs. 200 euro/km, faktureras beställaren under höstperioden (15.10–31.12) och resterande 2/3, dvs. 400 euro/km, under vårperioden (1.1–15.4). Från det garanterade beloppet för perioden avdras de kostnader som redan fakturerats för de beställda vinterunderhållsarbetena månatligen för perioden. Om kostnaderna understiger det av beställaren garanterade beloppet, uppvisas senast 15.1 och 15.5 en faktura för återstående garantibelopp för perioden. De garanterade beloppen för höst- och vårperioden granskas separat, dvs. arbeten som utförs under vårperioden dras inte av från det garanterade beloppet för höstperioden.
Interne Kennung: 618648
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50200000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Luftfahrzeugen, Eisenbahnen, Straßen und Schifffahrt
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tenala centrum
Beschreibung: Tenala centrum i Tenala , gator 10,2 km, lättrafikleder 1,6 km, distrikt 1.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Bromarv
Beschreibung: Bromarv vägar 0,8 km, distrikt 21
Interne Kennung: 21-1