440368-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen – Achiziție verde Parc fotovoltaic aferent proiectului REGENERARE URBANĂ ÎN ZONA POIANA MARE, ORAȘ URICANI
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție verde Parc fotovoltaic aferent proiectului REGENERARE URBANĂ ÎN ZONA POIANA MARE, ORAȘ URICANI
Beschreibung: Obiectul principal al achiziției îl reprezintă în principal achiziția instalației de panouri fotovoltaice. Este necesară furnizarea unui sistemul fotovoltaic hybrid cu o putere în AC de 270 kVA, și trebuie să fie compus din module de invertoare monofazice care să poată lucra în serie și paralel cu un număr maxim de 18 invertoare monofazice. Este necesar să se utilizeze minim 30% din puterea panourilor fotovoltaice dispozitive de conversie DC/DC care este ceea mai eficientă metodă de conversie a energiei solare către acumulatori iar pentru restul se poate utiliza și sistem on-grid, ca să poată fi construit sistemul micro-grid. Sistemul fotovoltaic trebuie să conțină minim 230kW de panouri fotovoltaice bifaciale, de o putere minimă a panoului fotovoltaic de 650W cu potential de creștere a sistemului bifacial de minim 20%. Sistemul de acumulatori trebuie să fie de tehnologie Lithium-Ion la o tensiune maximă de utilizare de 48 volți a întreg sistemului de stocare a energiei și gestiune a sistemului de acumulatori, fiind o tensiune de siguranță care nu pune în pericol exploatarea acestora. Sistemul trebuie să conțină o monitorizare a tuturor celulor din acumulatori cu ajutorul BMS-ului. Orice neconcordanță a exploatării acestor celule, dezechilibru ître celule ca diferență de tensiune sau temperatură ridicată sau scazută să oprească automat absorbția. Pentru un mai bun control sunt necesare relee de preanclasare și relee de comandă care să poată cupla întreg ansamblu în regim de siguranță cât și decluparea individuală de pack-uri de acumulatori în cazul în care este detectată o anomalie a sistemului de acumulatori. Capacitatea minimă a sistemului de stocare să fie de 300 kWh iar garanția acestuia să fie dată de numărul de cicluri complete de încărcare/descărcare cu menținera unei temperaturi cât mai constante și anume: - la o descărcare constantă până la 80% din capacitate constant sunt garantate 3000 de cicluri de funcționare - la o descărcare constantă până la 70% din capacitate constant sunt garantate 3500 de cicluri de funcționare - la o descărcare constantă până la 50% din capacitate constant sunt garantate 6000 de cicluri de funcționare Sistemul de montare a panourilor fotovoltaice trebuie să se realizeze cu ajutorul unei structuri metalice înfipte în pământ la o adâncime minimă de 900 mm formată din profile C galvanizate, iar suportul panoului să fie pe un profil de aluminiu care să permită glisarea acestora în momentul contracției și dilatării în funcție de variațiile de temperatură. Sunt necesare 2 picioare pentru fixarea structurii pe sol și o înclinație între 35 și 45 de grade. Sunt necesare împământări între structurile de panouri fotovoltaice cu țăruși înfipți în pământ. Conform proiectului tehnic, pe lângă furnizarea sistemului de panouri fotovoltaice sunt prevăzute și lucrări referitoare la construirea anexelor necesare funcționării parcului fotovoltaic. 1. Construirea unei anexe tehnice pentru Sistemul de pompe și irigații 2. Construirea unei anexe tehnice pentru panouri fotovoltaice 3. Va fi realizată împrejmuirea parcului fotovoltaic. 4. Construirea unei anexe tehnice pentru Sistemul de pompe și irigații 5. Construirea unei anexe tehnice pentru panouri fotovoltaice Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, inainte de data limita de depunere a ofertelor cu 11 zile.
Interne Kennung: 4634647_2026_PAAPD1624923
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achizitia verde parc fotovoltaic face parte din proiectul „REGENERARE URBANĂ ÎN ZONA POIANA MARE, ORAȘ URICANI” acest proiect fiind inclus în Strategia de dezvoltare economică, socială și de mediu a Văii Jiului. Proiectul propus se încadrează în obiectivele specifice ale Planului de măsuri din Strategia de dezvoltare economică, socială și de mediu a Văii Jiului, respectiv revigorarea orașelor prin proiecte de regenerare urbană și stimularea capitalului uman local prin realizarea de zone creative. Proiectul propus este inclus și în Strategia de dezvoltare a orașului Uricani pentru 2021-2027. În cadrul acestei achizitii, conform proiectului tehnic, pe lângă furnizarea de panouri fotovoltaice sunt prevăzute și următoarele lucrări: 1. Construirea unei anexe tehnice pentru Sistemul de pompe și irigații Anexa constă într-o construcție de mici dimensiuni, în regim de înălțime P, cu înălțimea maximă de +3,30m față de cota +0,00. Din punct de vedere funcțional, construcția are o singură încăpere, cu suprafața de 14m2, zona de acces fiind pe latura scurtă Estică, pe fațada principală. Structura construcției este realizată din fundații continue din beton armat, placă din beton armat, stâlpișori și centuri din b.a.. Planșeul peste parter este realizat din lemn, iar acoperirea se face printr-un acoperiș tip șarpantă din lemn în două ape, cu învelitoare din țiglă ceramică. Construcția are toată anvelopa hidro și termoizolantă. S.C. = 19,95m2 S.C.D. = 19,95m2 2. Construirea unei anexe tehnice pentru panouri fotovoltaice Anexa constă într-o construcție de mici dimensiuni, în regim de înălțime P, cu înălțimea maximă de +3,11m față de cota +0,00. Din punct de vedere funcțional, construcția are o singură încăpere, cu suprafața de 14m2, zona de acces fiind pe latura scurtă Sudică, pe fațada principală. Structura construcției este realizată din fundații continue din beton armat, placă din beton armat, stâlpișori și centuri din b.a.. Acoperirea se face printr-un acoperiș tip șarpantă din lemn în două ape, cu învelitoare din țiglă ceramică. Construcția nu este termoizolată, întrucât funcțiunea acesteia nu necesită păstrarea unei temperaturi ridicate. S.C. = 11,25m2 S.C.D. = 11,25m2 Achiziția de produse este în strânsă legătură cu proiectul de construcție a unui parc fotovoltaic de mici dimensiuni, în regim producere de energie din surse regenerabile pentru asigurarea consumului propriu în cadrul proiectului. Obiectul principal al achiziției îl reprezintă în principal achiziția instalației de panouri fotovoltaice. Este necesară furnizarea unui sistemul fotovoltaic hybrid cu o putere în AC de 270 kVA, și trebuie să fie compus din module de invertoare monofazice care să poată lucra în serie și paralel cu un număr maxim de 18 invertoare monofazice. Este necesar să se utilizeze minim 30% din puterea panourilor fotovoltaice dispozitive de conversie DC/DC care este ceea mai eficientă metodă de conversie a energiei solare către acumulatori iar pentru restul se poate utiliza și sistem on-grid, ca să poată fi construit sistemul micro-grid. Sistemul fotovoltaic trebuie să conțină minim 230kW de panouri fotovoltaice bifaciale, de o putere minimă a panoului fotovoltaic de 650W cu potential de creștere a sistemului bifacial de minim 20%. Sistemul de acumulatori trebuie să fie de tehnologie Lithium-Ion la o tensiune maximă de utilizare de 48 volți a întreg sistemului de stocare a energiei și gestiune a sistemului de acumulatori, fiind o tensiune de siguranță care nu pune în pericol exploatarea acestora. Sistemul trebuie să conțină o monitorizare a tuturor celulor din acumulatori cu ajutorul BMS-ului. Orice neconcordanță a exploatării acestor celule, dezechilibru ître celule ca diferență de tensiune sau temperatură ridicată sau scazută să oprească automat absorbția. Pentru un mai bun control sunt necesare relee de preanclasare și relee de comandă care să poată cupla întreg ansamblu în regim de siguranță cât și decluparea individuală de pack-uri de acumulatori în cazul în care este detectată o anomalie a sistemului de acumulatori. Capacitatea minimă a sistemului de stocare să fie de 300 kWh iar garanția acestuia să fie dată de numărul de cicluri complete de încărcare/descărcare cu menținera unei temperaturi cât mai constante și anume: - la o descărcare constantă până la 80% din capacitate constant sunt garantate 3000 de cicluri de funcționare - la o descărcare constantă până la 70% din capacitate constant sunt garantate 3500 de cicluri de funcționare - la o descărcare constantă până la 50% din capacitate constant sunt garantate 6000 de cicluri de funcționare Sistemul de montare a panourilor fotovoltaice trebuie să se realizeze cu ajutorul unei structuri metalice înfipte în pământ la o adâncime minimă de 900 mm formată din profile C galvanizate, iar suportul panoului să fie pe un profil de aluminiu care să permită glisarea acestora în momentul contracției și dilatării în funcție de variațiile de temperatură. Sunt necesare 2 picioare pentru fixarea structurii pe sol și o înclinație între 35 și 45 de grade. Sunt necesare împământări între structurile de panouri fotovoltaice cu țăruși înfipți în pământ. Conform proiectului tehnic, pe lângă furnizarea sistemului de panouri fotovoltaice sunt prevăzute și lucrări referitoare la construirea anexelor necesare funcționării parcului fotovoltaic. 3. Va fi realizată împrejmuirea parcului fotovoltaic. 4. Construirea unei anexe tehnice pentru Sistemul de pompe și irigații Anexa constă într-o construcție de înălțime P, cu înălțimea maximă de +3,30m față de cota +0,00. 5. Construirea unei anexe tehnice pentru panouri fotovoltaice Anexa constă într-o construcție de mici dimensiuni, în regim de înălțime P, cu înălțimea maximă de +3,11m față de cota +0,00. Descrierea lucrărilor aferente achizitiei, precum si specificatiile tehnice se regasesc desrise in mod detaliat in cuprinsul documentatiilor tehnice anexate ( PT, Caiet de sarcini, planse)
Interne Kennung: 1