2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lapinnimenkoulun kuntoarvio ja PTS
Beschreibung: Tervolan kunta pyytää tarjoustanne Itäpuolentie 1545 osoitteessa sijaitsevan koulurakennuksen kuntoarvion ja kunnossapitosuunnitelmaehdotuksen (PTS-ehdotus) laatimisesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena oleva rakennus on 1960-luvun lopulla rakennettu koulurakennus, jossa toimii koulun lisäksi keskuskeittiö, kirjasto, liikuntasali sekä metalli- ja puutyötiloja. Rakennus muodostuu kolmesta rakennusosasta: A-, B- ja C-osasta. Rakennukseen on tehty peruskorjauksia 1990-luvulla. Rakennusten julkisivuja on saneerattu vuosina 2024, 2025 ja 2026. Rakennusten ulko-ovia ja ikkunoita on uusittu 2010-luvulla. Rakennuksessa sijaitsee entinen öljykäyttöinen aluelämpölaitos, joka on toiminut kaukolämmön varalämmitysjärjestelmänä. Rakennukselle on laadittu energiatodistus vuonna 2025. Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö on tehty vuonna 2021. Kuntoarvioon sisältyvät rakennuksen lisäksi piha-alueet, kuivatusjärjestelyt, sadevesijärjestelmän näkyvät osat sekä muut kiinteistön käytön kannalta olennaiset ulkoalueet. Rakennukseen on tehty salaojien kuvauksia ja tarkastuksia 2020-luvulla, ja näihin liittyvät asiakirjat sisältyvät lähtötietoaineistoon. Kuntoarvion tavoitteena on tuottaa tilaajalle ajantasainen ja käytännön kunnossapidon suunnittelua palveleva kokonaiskuva kiinteistön teknisestä nykytilasta, korjaus- ja kunnossapitotarpeista sekä tulevista korjaus- ja kehittämistarpeista. Kuntoarvion perusteella tilaaja saa lähtötietoja kiinteistön suunnitelmalliseen ylläpitoon, talousarvion laadintaan, korjausten kohdistamiseen, jatkotutkimusten arviointiin sekä mahdollisten myöhempien korjaushankkeiden valmisteluun. Kuntoarvio laaditaan ''RT 103096 Toimitilakiinteistön kuntoarvio, tilaajan ohje'' sekä ''RT 103097 Toimitilakiinteistön kuntoarvio, kuntoarvioijan ohje'' mukaisia periaatteita noudattaen. Kuntoarvio perustuu pääosin käytettävissä oleviin lähtötietoihin, tilaajan ja käyttäjien antamiin tietoihin, kohteessa tehtävään kiinteistötarkastukseen sekä aistinvaraisiin ja rakenteita rikkomattomiin asiantuntijahavaintoihin. Kuntoarvion tulee kattaa vähintään rakennustekniikka, LVI-/talotekniikka, sähkö- ja tietotekniset järjestelmät, rakennusautomaatio- ja AV-järjestelmät, energiakulutukseen, terveellisyyteen, sisäolosuhteisiin ja käytettävyyteen liittyvien riskien arviointi sekä PTS-ehdotus vähintään seuraavalle 10 vuodelle. Kuntoarvio ei sisällä varsinaisia kuntotutkimuksia, rakenneavauksia eikä muita erillisiä tutkimuksia tai selvityksiä. Mikäli kuntoarvion yhteydessä havaitaan tarve tarkemmille kuntotutkimuksille, lisäselvityksille, mittauksille tai kiireellisille toimenpiteille, tulee ne esittää raportissa perusteltuina jatkotoimenpide-ehdotuksina. Kohdekierros / kiinteistötarkastus tulee suorittaa viimeistään 11.8.2026. Valmis kuntoarvioraportti ja PTS-ehdotus tulee toimittaa tilaajalle viimeistään 30.9.2026. Hankinnan tarkempi sisältö, kohdetiedot, lähtötiedot, raportointivaatimukset, aikataulu, vastuunjako, rajaukset ja lopputuotokset on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 1 Palvelukuvaus – Itäpuolentie 1545 kiinteistön kuntoarvio. Tarjoajan tulee huomioida kaikki tarjouspyyntöaineistossa esitetyt vaatimukset tarjousta laatiessaan.
Interne Kennung: 620024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintayksikkö avaa tarjoukset. 2. Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden. 3. Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden. 4. Hankintayksikkö vertailee tarjoukset. Vertailuun otetaan mukaan vain ne tarjoukset, jotka ovat tarjouspyynnön mukaisia ja keskenään vertailukelpoisia. 5. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi asianosaisille. 6. Hankintayksikkö solmii hankintasopimuksen valitun tarjoajan kanssa. Hankintapäätös lähetetään sähköisesti tarjoajan tarjouksessaan ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Tarjoajan katsotaan saaneen päätöksen tiedoksi sähköpostin lähettämispäivänä. Tarjoaja vastaa siitä, että tarjouksessa ilmoitettu yhteystieto on oikea ja toimiva. Hankintasopimus ei synny hankintapäätöksellä, vaan erikseen allekirjoitettavalla hankintasopimuksella tai toimeksiantosopimuksella.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000