441326-2026 - Wettbewerb
Schweden – Kartierung städtischer Gebiete – Tekniska konsulter inom kart-, mät-, GIS- och drönartjänster
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tekniska konsulter inom kart-, mät-, GIS- och drönartjänster
Beschreibung: Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom geodataområdet. Upphandlingen omfattar kart-, mät-, GIS- och drönartjänster och är indelad i flera delområden. Syftet är att säkerställa tillgång till kvalificerad kompetens för kommunens behov av geodata, mätning, kartframställning, GIS-analyser, datainsamling, visualisering och övriga närliggande konsulttjänster. Uppdragen kommer att avropas successivt under ramavtalets löptid och kan variera i omfattning och komplexitet
Interne Kennung: 26/56
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71222100 Kartierung städtischer Gebiete
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60445000 Bedienung von Luftfahrzeugen, 71222200 Kartierung ländlicher Gebiete, 71353000 Oberirdische Vermessung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del – ska besvaras av alla anbudsgivare och gäller alla delområden.
Beschreibung: Se förfrågnignsunderlaget.
Interne Kennung: 1927133-0
Los: LOT-0002
Titel: Bollebygd - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område.
Beschreibung: Bollebygds kommun
Interne Kennung: 1927134-1
Haupteinstufung (cpv): 71222200 Kartierung ländlicher Gebiete
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71222100 Kartierung städtischer Gebiete, 71353000 Oberirdische Vermessung
Los: LOT-0003
Titel: GIS-tjänster - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område.
Beschreibung: Ulricehamns kommun
Interne Kennung: 1927135-2
Haupteinstufung (cpv): 71354000 Kartografiedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71222100 Kartierung städtischer Gebiete, 71222200 Kartierung ländlicher Gebiete, 71354100 Digitalisierte Kartenerstellung
Los: LOT-0004
Titel: Kart- och mättjänster - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område. (1)
Interne Kennung: 1930028-3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71222100 Kartierung städtischer Gebiete, 71222200 Kartierung ländlicher Gebiete
Los: LOT-0005
Titel: Svenljunga - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område.
Beschreibung: Svenljunga kommun
Interne Kennung: 1927136-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48326100 Digitales Abbildungssystem, 71222200 Kartierung ländlicher Gebiete
Los: LOT-0006
Titel: Drönarflygning
Beschreibung: Drönarflygning
Interne Kennung: 1930243-5
Haupteinstufung (cpv): 60445000 Bedienung von Luftfahrzeugen
Los: LOT-0007
Titel: Svenljunga - Drönartjänster
Beschreibung: Framgår av förfråningsunderlaget.
Interne Kennung: 1936606-6