441539-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen – Genudbud af psykologbehandling for 18-24 årige med angst og depression
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud af psykologbehandling for 18-24 årige med angst og depression
BeschreibungI forlængelse af 10-årsplanen for psykiatri har Folketinget vedtaget, at behandlingsansvaret for 18-24-årige med angst og depression pr. 1. oktober 2026 overgår til regionerne fra de praktiserende psykologer med ydernummer. Borgeren henvises til regionen fra egen læge. Samtidig indføres en patientrettighed i forhold til hurtig behandling, således at der skal tilbydes behandlingsstart på det fagligt vurderede behandlingsniveau inden for 30 dage fra henvisningsdatoen. Hvis dette ikke kan tilbydes, får borgeren ret til at benytte et privat alternativ. Nærværende kontrakt omfatter individuel behandling hos en privatpraktiserende psykolog for 18-24-årige med let til moderat depression og/eller angst. Hvis en borger visiteres til behandlingsforløb hos private psykologer, kan det ske af to grunde: 1. Hvis borgeren visiteres til et forløb med fysisk fremmøde, og den regionale behandlingsenhed ikke udbyder dette i borgerens kommune, men hvor en privat leverandør har et behandlingstilbud i borgerens kommune 2. Hvis borgeren visiteres til et forløb i den regionale behandlingsenhed, eller hos en leverandør i borgerens kommune, og ingen af disse kan tilbyde et forløb inden for de 30 dage. Kontrakten indgås på baggrund af Sundhedslovens § 73 j, stk. 4. Formålet med nærværende udbud er at sikre patienter en kort ventetid til vederlagsfri psykolog behandling af unge med let til moderat depression eller angst og sikre overholdelse af behandlingsfristen. Ordregiver ønsker derfor at indgå samarbejdsaftaler med en eller flere aktører, der kan udføre relevant behandling inden for de gældende frister fra henvisningstidspunktet. Udbuddet har desuden til formål at understøtte Ordregivers overordnede målsætning om at kunne levere behandling på et højt niveau. Dette skal ske ud fra hensynet til den rette kvalitet, det rette serviceniveau, og den mest fordelagtige pris. Under henvisning til formålet med udbuddet forudsætter Ordregiver, at de udbudte ydelser bliver tilbudt til priser, der ligger på linje med eller under det på tidspunktet for afgivelse af tilbud gældende prisniveau for den tilsvarende ydelse i det regionale. Ordregiver vil ikke antage et tilbud, som har en højere pris end det tilsvarende regionale tilbud. Det betyder, at hvis prisen på det regionale tilbud er lavere end priserne i de indkomne tilbud, vil Ordregiver ikke antage nogen af de indkomne tilbud. Kravspecifikationen, jf. Kontraktbilag 1, indeholder en uddybende beskrivelse af de udbudte ydelser. Rammeaftalen er opdelt i 16 delkontrakter. Delkontrakt 1-15 vedrører ydelser, der sammen med de ydelser der leveres fra de fem regionale ungeklinikker udgør det et regionale tilbud. Delkontrakterne er geografisk opdelt. For hver delaftale er der fastsat et maksimalt antal patientforløb, se nærmere nedenfor. Delkontrakt 16 er ikke geografisk afgrænset og omfatter hele Region Midtjylland. Delkontrakt 16 fungerer som et supplement og ekstra kapacitet til det regionale tilbud. Delkontrakt 16 bringes i anvendelse i de tilfælde, hvor det maksimale antal patient-forløb under en eller flere af delkontrakterne 1-15 er nået, eller hvis der ikke længere er tilgængelig kapacitet under den relevante delkontrakt.
Interne Kennung1-30-72-187-25
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensDer er tale om sociale og andre specifikke tjenesteydelser, som udbydes i henhold til light-regimet i udbudslovens afsnit III
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121270 Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1 - Samsø
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Samsø Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 48. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 96. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung1-0
Menge48
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2 - Norddjurs
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Norddjurs Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 384. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 576. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung2-1
Menge384
LosLOT-0003
TitelDelkontrakt 3 - Syddjurs
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Syddjurs Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 384. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 624. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung3-2
LosLOT-0004
TitelDelkontrakt 4 - Favrskov
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Favrskov Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 480. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 720. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung4-3
Menge480
LosLOT-0005
TitelDelkontrakt 5 - Hedensted
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Hedensted Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 480. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 720. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung5-4
LosLOT-0006
TitelDelkontrakt 6 - Odder
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Odder Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 240. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 384. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung6-5
Menge240
LosLOT-0007
TitelDelkontrakt 7 - Skanderborg
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Skanderborg Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 624. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 960. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung7-6
Menge624
LosLOT-0008
TitelDelkontrakt 8 - Silkeborg
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Silkeborg Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 1104. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 1680. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung8-7
Menge1 104
LosLOT-0009
TitelDelkontrakt 9 - Skive
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Skive Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 480. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 720. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung9-8
LosLOT-0010
TitelDelkontrakt 10 - Ringkøbing-Skjern
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Ringkøbing-Skjern Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 624. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 912. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung10-9
LosLOT-0011
TitelDelkontrakt 11 - Holstebro
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Holstebro Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 768. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 1152. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung11-10
Menge768
LosLOT-0012
TitelDelkontrakt 12 - Ikast-Brande
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Ikast-Brande Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 480. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 720. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung12-11
LosLOT-0013
TitelDelkontrakt 13 - Struer
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Struer Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 192. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 336. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung13-12
Menge192
LosLOT-0014
TitelDelkontrakt 14 - Lemvig
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Lemvig Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 192. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 288. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung14-13
LosLOT-0015
TitelDelkontrakt 15 - Aarhus
BeschreibungPsykologbehandling af unge 18-24-årige med let til moderat angst og depression i Aarhus Kommune. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 3408. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 5088. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung15-14
Menge3 408
LosLOT-0016
TitelDelkontrakt 16 - Ventetidsgaranti
BeschreibungDelkontrakt 16 fungerer som et supplement og ekstra kapacitet til det regionale tilbud. Delkontrakt 16 bringes i anvendelse i de tilfælde, hvor det maksimale antal behandlingsforløb under en eller flere af delkontrakterne 1-15 er nået, eller hvis der ikke længere er tilgængelig kapacitet under den relevante delkontrakt. Den anslåede mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 1000. Den maksimale mængde behandlingsforløb i kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 1500. Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger herom.
Interne Kennung16-15
Menge1 000