2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie zabiegów ochrony czynnej w obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Pilicy PLH260018
Beschreibung: Zadanie finansowane w ramach projektu pn. „Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo” Wykonanie zabiegów ochrony czynnej w obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Pilicy PLH260018 zlokalizowanych w Nadleśnictwie Gidle, Leśnictwo Dębowiec- wycinka drzew i krzewów, obrączkowanie drzew. Łączna powierzchnia, na której będą wykonane działania wynosi 8,97ha. Opisy przedmiotów zamówienia stanowią załączniki do projektowanych postanowień umów, stanowiących załączniki nr 1 (a-d) do niniejszej SWZ.
Interne Kennung: ZG.270.1.3.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77211400 Fällen von Bäumen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Wykonanie zabiegów ochrony czynnej w obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Pilicy PLH260018 zlokalizowanych w Nadleśnictwie Gidle, Leśnictwo Dębowiec- wycinka drzew i krzewów, obrączkowanie drzew. Łączna powierzchnia, na której będą wykonane działania wynosi 8,97ha. W zakres działań ochrony czynnej wchodzi: 1) zaznaczenie w terenie granic każdej powierzchni objętej zabiegami ochrony czynnej: oznaczenie powinno być czytelne i trwałe w okresie realizacji przedmiotowych prac oraz nie pozostawiać wątpliwości odnośnie przebiegu granic danego płatu objętego działaniami ochrony czynnej; dopuszczalne jest użycie np. palików z trwałego materiału, taśm oraz farb; 2) wycinkę 50% wszystkich krzewów (za wyjątkiem gatunków chronionych m. in. bagno zwyczajne, wierzba borówkolistna) i drzew z wyniesieniem z powierzchni we wskazane miejsca; w zależności od danego płatu obserwuje się różne zadrzewienie i zmienne pokrycie powierzchni krzewami; w przypadku krzewów i drzew liściastych cięcie należy wykonać przy szyi korzeniowej; w warstwie drzew i krzewów obecne są przede wszystkim sosna zwyczajna oraz brzoza brodawkowata; nie należy usuwać drzew z gniazdami i martwych; 3) obrączkowanie 50% wszystkich drzew; w zależności od danego płatu obserwuje się różne zadrzewienie i zmienne pokrycie powierzchni, obrączkowanie polegać ma na zdarciu, na wysokości 1,3 m, przy pomocy specjalistycznego narzędzia (np. ośnik) pasa kory wraz z łykiem o szerokości ok. 20 cm wokół całego obwodu. Ilość drzew przewidzianych do obrączkowania na poszczególnych płatach wskazana jest w dalszej części OPZ. 4) wycinkę drzew i krzewów należy wykonać do dnia 15 grudnia 2025 r. Po tym terminie nie wolno wykonywać wycinki drzew i krzewów. 5) wykonanie prac porządkowych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uprzątnięcie wszelkich pozostałości, w tym wprowadzonego oznakowania i odpadów z miejsc prowadzenia zabiegów ochrony czynnej, składowania oraz palenia Uwagi dodatkowe: 1) wycinkę drzew i krzewów, obrączkowanie drzew należy wykonywać ręcznie, lekkim sprzętem nie mającym kontaktu z podłożem, dopuszczalne jest użycie np.: pił, pilarek, sekatorów, maczet, kos, ośników, kos spalinowych, motyczki górskiej; 2) wszystkie prace na płatach siedlisk należy prowadzić w sposób ograniczający do minimum ryzyko zniszczenia chronionych i cennych siedlisk oraz gatunków; na teren działań nie wolno wjeżdżać sprzętem mogącym pozostawiać koleiny; 3) Wykonawcę zobowiązuje się do dbałości o stan dróg dojazdowych, którymi będzie wywoził biomasę i odpady; wszelkie uszkodzenia traktów (powstałe koleiny) Wykonawca naprawi na swój koszt; 4) materiału uzyskanego z prac nie wolno spalić ani pozostawić na przedmiotowym płacie siedliska; 5) Wykonawca może poruszać się po drogach wewnętrznych będących we władaniu PGL Lasy Państwowe wyłącznie po dokonaniu stosownych ustaleń w tym zakresie z osobą reprezentującą zarządcę terenu; 6) Wykonawca ma obowiązek używać sprawnego technicznie sprzętu, ograniczając do minimum ryzyko ewentualnych wycieków płynów technicznych (paliw, olejów, smarów itp.); 7) przy wykonywaniu prac należy stosować się do przepisów obowiązujących w lasach Lokalizacja: W części działek ewidencyjnych nr 1343, 1344, 440, 1347, obręb ewidencyjny Pągów, Gmina Żytno, Nadleśnictwo Gidle, Leśnictwo Dębowiec, wydzielenie 21l, 22d, 22f, 31a, 31b, 30f, Szacunek ilości prac do wykonania: Całkowita powierzchnia płatu wynosi 8,97 ha ( powierzchnia operacyjna), przy czym pokrycie powierzchni przez drzewa i krzewy stanowi około 85%. (głównie brzoza, pojedynczo sosna, wierzba szara). Powierzchnia zredukowana: 7,63 ha I powierzchnia próbna- pow. 0,04 ha , 125 szt drzewek II powierzchnia próbna- pow. 0,04 ha, 193 szt drzewek Dane dotyczące drzewek: 1 ha: 3 975 sztuk drzewek 7,63 ha: 30 329 sztuk drzewek Plany zabiegów: Wycięcie (50%): 1 ha → 1 988 sztuk 7,63 ha → 15 164 sztuk Obrączkowanie (50%): 1 ha → 1 988 sztuk 7,63 ha → 15 164 sztuk