2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om levering, drift, vedligehold og support af infrastruktur service (»Infrastructure as a Service«) (IaaS)
Beschreibung: IFU er en selvejende statslig fond, der bidrager med risikovillig kapital og rådgivning til virksomheder, der ønsker at gøre forretning i Afrika, Asien, Latinamerika og dele af Europa. Investeringerne sker på et kommercielt grundlag i form af aktiekapital og lån til projekter med danske investorer eller interesser. Formålet er at fremme den økonomiske og sociale udvikling i investeringslandene og styrke dansk erhvervslivs muligheder på nye vækstmarkeder. Investeringerne sker på et kommercielt grundlag i form af aktiekapital, lån og garantier til projektselskaber i udviklingslande og vækstmarkeder. Formålet er at bidrage til grøn omstilling, økonomisk og social udvikling i investeringslandene samt at understøtte realiseringen af FN’s verdensmål. IFU er fund manager for bl.a. Klimainvesteringsfonden, Danish Agribusiness Fund, IFU Investment Partners og den Arabiske Investeringsfond. IFU har investeret i 1.346 selskaber i over 100 lande i Afrika, Asien, Latinamerika og dele af Europa. IFU har en aktiv portefølje på 161 selskaber med en samlet investering på 107 mia. kr. Heraf har IFU bidraget med 11 mia. kr. IFU har i dag en eksisterende IaaS hosting aftale, hvor den ”on-premise” infrastruktur, der er indeholdt i udbuddet, er hostet. Dertil har IFU hosting af services i både Azure og Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Såvel Azure som OCI er ikke omfattet af udbuddet, ud over behovet for VPN-adgang. IFUs data omfatter blandt andet persondata samt finansielle data om danske virksomheder og deres investeringer i udlandet, hvilket stiller store krav til sikkerheden omkring transmission, behandling og opbevaring af data i den nye løsning. Udbuddets omfang består af følgende ydelser: * En datacenter-service hos Leverandør, som udgangspunkt for de leverancer, som efterspørges i dette udbud, * Virtualiseringsplatform for virtuelle maskiner, * Driften af virtualiseringsplatform og central firewall-service, * Internetadgang fra datacenter, * Kundens mulighed for administration af firewall og publicering af internetvendte tjenester i eget miljø via central firewall, * Perimeter sikkerhed i forhold til Leverandørens infrastruktur, og isolation fra andre kunders netværk og systemer, * IP segmentering imellem Kundens netværk ved hjælp af firewall regler, * VPN-service, både site-to-site og klient-VPN, *Backup af virtuelle servere i Leverandørens datacenter, * Microsoft Windows Server licensering i forhold til virtuelle Windows servere i Leverandørens miljø * Hele transitionsydelsen, som består i at migrere fra IFUs nuværende serverinfrastruktur med tilhørende storageløsning til den nye leverandørs datacentre * Option: Redundant netværksinfrastruktur (WAN) med kryptering, der muliggør opkobling fra Kundens lokation og potentielt øvrige lokationer i Danmark til leverandørens datacenter. Dette inkluderer alle fornødne komponenter og transmissionslinjer. Hele udbuddets omfang fremgår af bilag 1, afnit 2.2 "Servicens omfang"
Interne Kennung: 24184-0011
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, jf. udbudslovens §§ 61-66, hvilket indebærer, at alle interesserede tilbudsgivere kan indsende en ansøgning om deltagelse i udbuddet. Baggrunden herfor er, at kontraktens karakter og de mange specifikke tekniske krav, medfører en kompleksisten der gør, at det er nødvendigt at anvende udbud med forhandling. Følgende forhold understøtter denne vurdering: Kravene til redundans, firewall-løsninger og "ease of use" administration er afhængige af en række faktorer, herunder leverandørens ekspertise og de konkrete teknologier, som de anvender. For at sikre, at IFU får den mest hensigtsmæssige løsning, er det nødvendigt at kunne forhandle om disse krav. Det er uklart, om de grønne krav fra SKI 02.22 er for krævende i forhold til de tilgængelige teknologier og leverandører på markedet. For at sikre, at IFU kan opfylde kravene uden at begrænse konkurrencen, er det nødvendigt at kunne forhandle om disse krav. Det er usikkert, om IFUs krav til prøver er realistiske og kan gennemføres inden for den tilgængelige tid. For at undgå forsinkelser og øgede omkostninger er det nødvendigt at kunne justere kravene i samarbejde med leverandørerne. Herudover er det vurderingen, at der kan forhandles i overensstemmelse med udbudslovens § 61, stk. 1, litra a, idet IFUsspecifikke behov ikke kan imødekommes fuldt ud ved at anvende eksisterende standardløsninger, idet IFUs krav til datacenterarkitektur er ikke standardiserede, og der findes ikke en enkelt "one-size-fits-all" løsning på markedet, og at der er derfor behov for en tilpasning eller kombination af forskellige løsninger. Ordregiver vil prækvalificere 5 ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Ordregiver er ansvarlig for, at udbuddet gennemføres i overensstemmelse med udbudsloven, herunder at de grundlæggende principper om gennemsigtighed, ligebehandling og proportionalitet respekteres under udbudsprocessen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72300000 Datendienste, 72310000 Datenverarbeitung, 72315200 Verwaltung von Datennetzen, 72317000 Datenspeicherung, 72400000 Internetdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den udbudte kontrakt har en løbetid på 4 år. Kontrakten kan forlænges med 2 x 2 år.