442644-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Transport, sortering og genanvendelse af Plastaffald udsorteret fra ARCs sorteringsanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTransport, sortering og genanvendelse af Plastaffald udsorteret fra ARCs sorteringsanlæg
BeschreibungDen udbudte opgave omfatter transport, sortering og genanvendelse af plastaffald. Plastaffaldet er blevet indsamlet som en del af restaffaldet fra husholdninger i Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune og Tårnby Kommune og dernæst udsorteret på sorteringsanlæg hos Amager Ressourcecenter (ARC). Det forventes, at sorteringsanlægget bliver idriftsat i 4. kvartal af 2026, og kommer i fuld drift i løbet af seks måneder. Når anlægget bliver taget i drift, vil der blive udsorteret fire affaldstyper: Mad- og Drikkekartoner, Plast, Pap/Papir og Metal.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
5. Los
LosLOT-0000
Menge8 750 Tonnen