2. Verfahren
Verfahren
Titel: Nem művelt területek közérdekű kivágása
Beschreibung: Dinamikus beszerzési rendszer (DBR) létrehozása a nem művelt területek közérdekű kivágására A közérdekű kivágás célja a nem művelt, elhanyagolt vagy növényegészségügyi kockázatot jelentő szőlőültetvények felszámolása oly módon, hogy azok a továbbiakban ne szolgáljanak fertőzési forrásként, valamint ne veszélyeztessék a környező ültetvények növényegészségügyi állapotát és gazdaságos művelhetőségét. Kiemelt indok a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma (Flavescence dorée – FD) terjedésének megakadályozása. Az FD Európa egyik legsúlyosabb szőlőkárosító betegsége, amely Magyarország szinte teljes bortermő területén megjelent. A fertőzés gyors terjedésű, közvetlen növényvédelmi kezeléssel nem gyógyítható, ezért a fertőzött vagy műveletlen ültetvények felszámolása a védekezés egyik legfontosabb eleme A közérdekű kivágás célja ezért nem kizárólag az adott ültetvény felszámolása, hanem a térségi növényegészségügyi biztonság fenntartása, a termelők érdekeinek védelme, valamint a karantén károsítók terjedésének megakadályozása.
Interne Kennung: EKR001265992026
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Holzgewinnung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Dinamikus beszerzési rendszer (DBR) létrehozása a nem művelt területek közérdekű kivágására mindösszesen 1.812 hektár területen. A közérdekű kivágás célja a nem művelt, elhanyagolt vagy növényegészségügyi kockázatot jelentő szőlőültetvények felszámolása oly módon, hogy azok a továbbiakban ne szolgáljanak fertőzési forrásként, valamint ne veszélyeztessék a környező ültetvények növényegészségügyi állapotát és gazdaságos művelhetőségét. Kiemelt indok a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma (Flavescence dorée – FD) terjedésének megakadályozása. Az FD Európa egyik legsúlyosabb szőlőkárosító betegsége, amely Magyarország szinte teljes bortermő területén megjelent. A fertőzés gyors terjedésű, közvetlen növényvédelmi kezeléssel nem gyógyítható, ezért a fertőzött vagy műveletlen ültetvények felszámolása a védekezés egyik legfontosabb eleme. A közérdekű kivágás célja ezért nem kizárólag az adott ültetvény felszámolása, hanem a térségi növényegészségügyi biztonság fenntartása, a termelők érdekeinek védelme, valamint a karantén károsítók terjedésének megakadályozása. Az ajánlatkérő által a DBR működtetésének időtartama alatt megrendelni kívánt teljes mennyiség becsült értéke: nettó 866 141 732 Ft. A DBR keretében odaítélendő egyes szerződések várható nagyságrendje 41 hektár területen munkavégzés. Kivágás alatt olyan komplex fizikai és műszaki tevékenység értendő, amely során a szőlőültetvény teljes növényállománya oly módon kerül eltávolításra, hogy a tőkék regenerációja vagy újrahajtása ne legyen lehetséges. A kivágás során kötelezően el kell távolítani: • a szőlőtőkék teljes föld feletti részét, • valamint a föld alatti részek közül legalább a gyökértörzset. A gyökértörzset olyan mélységig kell eltávolítani vagy kiszedni, amely biztosítja az újrahajtás kizárását. Ennek minimális elvárt mélysége megközelítőleg: kötött talaj esetén 15-20 cm, laza talaj esetén ~50 cm. A kivágás nem tekinthető teljesítettnek pusztán a tőkék felszíni levágásával vagy ledarálásával. A művelet célja a növény biológiai életképességének megszüntetése. A kivágás részét képezi: • a növényi maradványok összegyűjtése, • azok helyszíni aprítása, égetése vagy elszállítása, • valamint a terület rendezett állapotban történő visszaadása. Amennyiben az ültetvény támrendszerrel rendelkezik, a támrendszer elbontása és a terület szélére történő deponálása szintén a feladat részét képezi (A támrendszer részét képező fa karókat a szőlő növényi maradványokkal azonosan kell kezelni). Fásszárú növényzettel benőtt területekre vonatkozó műszaki előírások Amennyiben az érintett szőlőültetvény vagy annak egy része fásszárú növényzettel benőtt (kivéve gyümölcsös), a kivitelező köteles az alábbi munkálatok elvégzésére is. A felszámolási munkálatok célja ilyen esetben nem kizárólag a szőlőtőkék eltávolítása, hanem az ültetvényben kialakult másodlagos fásszárú vegetáció megszüntetése, valamint a növényegészségügyi rezervoárként működő növényállomány felszámolása. A szőlősorokban vagy három méteres közelében található fásszárú növényzetet a szőlőtőkékhez hasonló módon kell kezelni és eltávolítani. Vastag törzsű vagy nagy méretű fásszárú növények esetében: • a tuskók teljes kiszedése, • vagy tuskómarózása • vagy a metszett felület glifozát hatóanyaggal történő lekezelése szükséges. A kivitelező feladatai • a kivágás teljes körű megszervezésére, • a szükséges gépek, munkaerő és technológia biztosítására, • a munkaterület előzetes helyszíni felmérésére, • a kivágási munkálatok dokumentálására, valamint • a növényegészségügyi és munkavédelmi előírások betartására. A kivitelező elsődleges feladata: • a szőlőtőkék mechanikai eltávolítása, • a gyökértörzsek kiszedése, • a kivágott növényi részek kezelése, valamint • a terület rendezett állapotban történő átadása. Másodlagos feladatként el kell végezni: • a támrendszer bontását, valamint • annak deponálását és a területről való elszállítását. A munkavégzés megkezdése előtt kötelező helyszíni szemlét kell tartani. A szemle során a kivitelező köteles felmérni: • a terület megközelíthetőségét, • a domborzati adottságokat, • a talajviszonyokat, • a gépi munkavégzés lehetőségét, • valamint a kézi kivitelezés szükségességét. A technológia megválasztása során elsődleges szempont: • a teljes kivágás biztosítása, • a talaj indokolatlan károsításának elkerülése, valamint • a munkavégzés biztonsága. Alkalmazható technológia: A kivágás történhet gépi vagy kézi technológiával. A kivitelezőnek rendelkeznie kell olyan műszaki háttérrel, amely biztosítja: • a szőlőtőkék teljes eltávolítását, • a gyökértörzs kiszedését, valamint • a biztonságos és hatékony munkavégzést. Az alkalmazott gépeknek alkalmasnak kell lenniük: • a gyökérzet részleges vagy teljes eltávolítására, • a támrendszer bontására, valamint • a talaj indokolatlan károsítása nélküli munkavégzésre. A kivitelezőnek biztosítania kell a szerződéskötésig a megfelelő műszaki állapotú: • tőkekiszedő gépet, • földmunkagépet, • szállítóeszközt, valamint • szükség esetén aprítóberendezést. FD-vel fertőzött vagy fertőzésgyanús területen a kivitelező köteles fokozott növényegészségügyi előírások szerint eljárni. A fertőzött növényi anyag kezelése során biztosítani kell: • az újrahajtás teljes kizárását, valamint • a fertőzőképes növényi részek megsemmisítését. A növényi maradványok kezelése történhet: • égetéssel, vagy • aprítással, aprítás esetén a növényi részeket 10 cm mélyen a talajba kell dolgozni Az FD elleni védekezés során a fertőzött tőkék eltávolítása az egyik legfontosabb növényegészségügyi intézkedés, mivel a betegséggel szemben jelenleg nem áll rendelkezésre közvetlen gyógyító növényvédelmi eljárás. Környezetvédelmi és munkavédelmi előírások A kivitelező köteles: • a munkavédelmi szabályok betartására, • a környezetvédelmi előírások alkalmazására, • a keletkező hulladék jogszabály szerinti kezelésére, valamint • a tűzvédelmi szabályok – ide értve a tűzgyújtás bejelentése- betartása. Folytatás a BT-300 pontban.
Interne Kennung: EKR001265992026/1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77211400 Fällen von Bäumen