443650-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Elektrofahrzeuge – Indkøb af elektriske transportvogne fordelt på 5 delaftaler
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af elektriske transportvogne fordelt på 5 delaftaler
BeschreibungVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på indkøb af elektriske transportvogne til Københavns Kommune, fordelt på 5 delaftaler.Ordregiver forventer, at alle transportvogne kan fungere i en professionel daglig drift i helt op til 8 timer kontinuerligt, hvorfor transportvognene forventes leveret i en professionel kvalitet, som afspejler de driftsmæssige beskrivelser og forventninger til transportvognenes tekniske formåen.Transportvognene skal anvendes til en lang række forskellige driftsopgaver på tværs af Københavns Kommune, hvilket er nærmere beskrevet i kravsspecifikationen, Bilag 1 og Bilag B, til den pågældende delaftale. Ordregiver ønsker at indgå Rammeaftaler på hver af de 5 delaftaler.Transportvognene indkøbes løbende efter behov, og det forventede samt maksimale antal fremgår af pkt. 3.2.Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af kontraktudkastet (bilag A), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den tekniske specifikation (bilag 1).
Interne Kennung2026-0186180
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144900 Elektrofahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 16311100 Mäher für Rasenflächen, Parkanlagen oder Sportplätze, 34100000 Kraftfahrzeuge, 77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 4 Transportvogne kirkegårde
BeschreibungNærværende kravspecifikation beskriver de tekniske specifikationer for Københavns Kommunes indkøb af transportvogne med kort lad. Der forventes indkøbt maksimalt 15 stk. over en 4 årig periode.De elektriske transportvogne anvendes som arbejdstransport til diverse opgaver i parkerne og kirkegårde såsom fjernelse af grenaffald, overskydende jord samt transport af Jord, perlesten, løse redskaber som koste, river, hækkesakse og kædesave, der alle indgår som en del af det daglige arbejde. Vi ønsker et køretøj som kan rumme disse redskaber på forsvarlig vis. Transportvognen skal kunne transportere sig selv fuldt læsset både på vej, stier og parker, og skal ved fuld læs opretholde acceleration og tophastighed.
Interne Kennung2026-0186180-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 1 Transportvogne lang
BeschreibungNærværende kravspecifikation beskriver de tekniske specifikationer for Københavns Kommunes indkøb af transportvogne med kort lad. Der forventes indkøbt maksimalt 35 stk. over en 4 årig periode.Transportvognene skal anvendes til arbejdstransport til mange forskellige driftsopgaver i hele Københavns Kommune. Transportvognen skal som udgangspunkt anvendes mest til tømning af skraldespande, hvor indholdet lægges på ladet af transportvognen og når ladet er fyldt, vippes det således affaldet glider ned i en komprimatorcontainer af typen Husmann SPB 20 SEL-E. Ydermere kan transportvognen også anvendes til diverse opgaver i parker og på kirkegårde som eksempelvis fjernelse af grenaffald samt opbevaring af løse redskaber, der indgår i det daglige arbejde såsom koste, hækkesakse m.m.
Interne Kennung2026-0186180-1
LosLOT-0003
TitelDelaftale 2 Transportvogne 4X4
BeschreibungNærværende kravspecifikation beskriver de tekniske specifikationer for Københavns Kommunes indkøb af transportvogne med 4 hjulstræk og lad (4x). Der forventes indkøbt maksimalt 15 stk. over en 4-årig periode.Transportvognene skal anvendes som arbejdstransport til mange forskellige driftsopgaver på tværs af Københavns Kommune. Transportvognene skal som udgangspunkt anvendes på et terræn af blødt sand, hvilket sætter krav til b.la. undervogn, 4-hjulstræk og sikkerhed. Der tømmes i gennemsnit 30 skraldespande, og når ladet er fyldt vippes det således affaldet glider ned i en komprimatorcontainer af typen Husmann SPB 20 SEL-E.
Interne Kennung2026-0186180-2
LosLOT-0004
TitelDelaftale 3 Transportvogne kort
BeschreibungNærværende kravspecifikation beskriver de tekniske specifikationer for Københavns Kommunes indkøb af elektriske transportvogne med kort lad. Der forventes indkøbt maksimalt 60 stk. over en 4 årig periode.Transportvognene skal anvendes til arbejdstransport til mange forskellige driftsopgaver på tværs af Københavns Kommune. De skal som udgangspunkt anvendes til tømning af gennemsnitligt 100 skraldespande, hvor affaldet lægges på ladet. Ved fuldt lad vippes ladet således affaldet glider ned i en komprimatorcontainer af typen Husmann SPB 20 SEL-E. Transportvognene skal ligeledes anvendes i parker og på kirkegårde til fjernelse af b.la. grenaffald samt transport af løse redskaber som f.eks. koste og river, hvorfor disse redskaber skal kunne transporteres på forsvarlig vis.
Interne Kennung2026-0186180-3
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5 Transportvogne åbne
BeschreibungNærværende kravspecifikation beskriver de tekniske specifikationer for Københavns Kommunes indkøb af transportvogne åbne og med kort lad. Der forventes indkøbt maksimalt 5 stk. over en 4 årig periode.Transportvognene skal anvendes som arbejdstransport til mange forskellige driftsopgaver på tværs af Københavns Kommune. Transportvognene skal som udgangspunkt anvendes i parker og på kirkegårde til opgaver som f.eks. Fjernelse af grenaffald, overskydende jord samt transport af redskaber som eksempelvis koste, river og hækkesakse, der alle indgår i den daglige drift. Transportvognene skal kunne transportere disse redskaber på forsvarlig vis.
Interne Kennung2026-0186180-4