443749-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Viborg Varme - EnergiHub (EHUB)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelViborg Varme - EnergiHub (EHUB)
BeschreibungViborg Varmes EnergiHub i Foulum er en ny energicentral. Projektet omfatter etablering af en fuldt operationel energicentral med varmepumpeanlæg, bestående af flere varmepumpesystemer, der udnytter overskudsvarmen fra Energinets jævnstrømsstation og Apples datacenter ved Foulum, øst for Viborg. Overskudsvarmen håndteres op til fjernvarmetemperatur med henblik på anvendelse i Viborg Varmes fjernvarmenet ud til forbrugerne. Projektet omfatter ligeledes etablering af procesopkoblings installationer i eksisterende varmecentral på Randersvej (RAVP). Procesanlægget, entreprise E01, etableres i 2 faser, hvor 1. fase - fase 1A - er en del af denne udbudspakke. E01 - Fase 1B afventer udbygningstakten i overskudsvarmen og dermed investeringsbeslutning. Øvrige entrepriser gennemføres over en samlet etape således, at eksempelvis bygge- og anlæg, fjernvarmerør og til dels tankanlæg ér etableret og dermed forberedt for fase 1A+1B varme mængder. Bygningen etableres i moduler således, at der på sigt mod øst kan udbygges for yderligere faser og dermed større overskudsvarmemængder. Dette fordrer, at Procesentreprisen i anlægsetablering indtænker mulighed for senere yderligere udbygning, ud over nævnte fase 1A & fase 1B. Energicentralen skal etableres i en række entrepriser, som fordres at kunne samarbejde om et optimalt anlæg til Viborg Varme. Projektet er opsplittet i 5 delprojekter: E01 - Procestekniske anlæg E02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg E03 - Fjernvarmetransmissionsledninger E04 - Akkumuleringstank og buffertanke E05 - Fjernvarmerørpakke Der henvises desuden til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgaven.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 46 (implementeret ved BEK nr. 1624 af 15/12/2015 Bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester), hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. afsnit 5 og opfylder eventuelle mindstekrav til egnethed og formåen, kan ansøge om at deltage i udbuddet. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på den udbudte opgave.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45251250 Bau von Fernheizzentralen
5. Los
LosLOT-0001
TitelE02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg (hovedentreprise)
BeschreibungI bygge- og anlægsentreprisen E02 etableres ny komplet bygning med tilhørende fundamenter og traditionelle bygningsinstallationer. Opgaven indeholder nybyggeri af en varmepumpebygning til placering af varmepumper og tilhørende procesudstyr. Bygningen indeholder rum til varmepumper, pumpecentral for fjernvarme til transmissionsnettet, tavle rum, transformerrum, værksted, teknikrum til ventilation og mandskabsfaciliteter. I forbindelse med nybyggeriet skal der etableres tilkørselsvej og pladser samt tilsluttes til offentlig kloak og sikres korrekt afvanding. Opgaven udføres på ’bar mark’. Opgaven udbydes som en hovedentreprise, og AB18 er gældende for aftaleforholdet. Der henvises i øvrigt til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgavens omfang.
Optionen
Beschreibung der OptionenUdbuddet indeholder optioner, som indgår i den samlede tilbudssum "Hovedtilbud i alt, ekskl. moms". Der henvises i den forbindelse til udbudsbetingelsernes pkt. 7, TAG'en pkt. 1.6.16 samt tilbudslistens pkt. 16.