443805-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke – El-lastbiler - AMU Nordjylland, Learnmark, Uddannelsescenter Holstebro og Syddansk Erhvervsskole
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEl-lastbiler - AMU Nordjylland, Learnmark, Uddannelsescenter Holstebro og Syddansk Erhvervsskole
BeschreibungUdbuddet omfatter køb og levering af 4 nye el-lastbiler, til brug i undervisningen af skolernes elever, herunder køreskolebrug. Opgaven udbydes i 3 delaftaler. Delaftale 1: AMU Nordjylland 1 stk. trækker-trailer Delaftale 2: UCH & Learnmark 2 stk. forvogn (1 pr. uddannelsesinstitution) Delaftale 3: Syddansk Erhvervsskole 1 stk. forvogn samt el-ladestander Ordregiverne har fastsat følgende maksimale budgetrammer ekskl. moms. For de enkelte delaftaler: Delaftale 1, AMU Nordjylland: DKK 2.200.000 Delaftale 2, UCH & Learnmark: DKK 2.400.000 pr. Ordregiver/el lastbil Delaftale 3, Syddansk Erhvervsskole: DKK 2.600.000. Ordregiverne ønsker at levering sker i 4. kvartal 2026, dog skal levering ske senest ved udgangen af 2. kvartal 2027. Leveringsaftalebilag 2: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet og afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. I forbindelse med tilbudsgivning skal tilbudsgiver fremsende udfyldt ESPD. Tilbudsgivers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at tilbudsgiver opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i ESPD-funktionen. Tilbudsgiver skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Tilbudsgiver kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene tilbudsgiver. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten. For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: AMU Nordjylland 1 stk. trækker-trailer
BeschreibungDelaftale 1: AMU Nordjylland 1 stk. trækker-trailer Ordregiverne har fastsat følgende maksimale budgetrammer ekskl. moms. For de enkelte delaftaler: Delaftale 1, AMU Nordjylland: DKK 2.200.000 Ordregiverne ønsker at levering sker i 4. kvartal 2026, dog skal levering ske senest ved udgangen af 2. kvartal 2027. Leveringsaftalebilag 2: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: UCH & Learnmark
BeschreibungDelaftale 2: UCH & Learnmark 2 stk. forvogn (1 pr. uddannelsesinstitution) Ordregiverne har fastsat følgende maksimale budgetrammer ekskl. moms. For de enkelte delaftaler: Delaftale 2, UCH & Learnmark: DKK 2.400.000 pr. Ordregiver/el lastbil Ordregiverne ønsker at levering sker i 4. kvartal 2026, dog skal levering ske senest ved udgangen af 2. kvartal 2027. Leveringsaftalebilag 2: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: Syddansk Erhvervsskole
BeschreibungDelaftale 3: Syddansk Erhvervsskole 1 stk. forvogn samt el-ladestander Ordregiverne har fastsat følgende maksimale budgetrammer ekskl. moms. For de enkelte delaftaler: Delaftale 3, Syddansk Erhvervsskole: DKK 2.600.000. Ordregiverne ønsker at levering sker i 4. kvartal 2026, dog skal levering ske senest ved udgangen af 2. kvartal 2027. Leveringsaftalebilag 2: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.