443959-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke – Mobile tankanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelMobile tankanlæg
BeschreibungForsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) ønsker med nærværende udbud at indgå kontrakt på anskaffelsen af 222 containerbaseret mobile tankanlæg til at opbevarer, transportere og distribuere drivmiddel til Forsvarets køretøjer. Hertil anskaffer FMI 50 CSC-rammer, som tilbehør til de anskaffet tankanlæg. Leverandøren skal på baggrund af FMI's beskrivelse udvikle en prototype med henblik på at FMI kan efterprøve mindstekrav, inden serieproduktion sættes i gang. Til hver af de leverede mobile tankanlæg, herunder evt. optionskøb, indgår der en 15 årig service- og reservedelesaftale. Udbuddet gennemføres på dansk, men af hensyn til tilbudsgivere der benytter ingeniør/teknikker som ikke er dansksproget er dele af materialet skrevet på engelsk. Der må derfor gerne afgives spørgsmål på engelsk. FMI vil besvar evt. spørgsmål på det sprog (dansk el. engelsk) der bliver stillet spørgsmål på.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34133100 Tankwagen
5. Los
LosLOT-0000
Menge522 Stück
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten indeholder en option på yderligere 300 mobile tankanlæg og 300 CSC-rammer fordelt over en periode på 10 år, med en maksimal bestilling på op til 100 anlæg pr. år.