443968-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Aufforstung – Servicii de impadurire pentru „Reconstrucție ecologică forestieră prin împădurirea pe terenuri agricole degradate constituite în perimetrul de ameliorare Jimbolia, orașul Jimbolia – jud. Timiș, suprafața 47,71 ha"
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de impadurire pentru „Reconstrucție ecologică forestieră prin împădurirea pe terenuri agricole degradate constituite în perimetrul de ameliorare Jimbolia, orașul Jimbolia – jud. Timiș, suprafața 47,71 ha"
Beschreibung: Servicii de impadurire pentru „Reconstrucție ecologică forestieră prin împădurirea pe terenuri agricole degradate constituite în perimetrul de ameliorare Jimbolia, orașul Jimbolia – jud. Timiș, suprafața 47,71 ha" conform cerintelor din Caietul de sarcini. Contractul se va derula pe o perioadă de 27 de luni de la emiterea ordinului de începere, respectiv până la data de 15.09.2028, conform Actului Adițional nr. 5/21.05.2025, și va avea un caracter multianual, având în vedere specificul serviciilor de împădurire și necesitatea asigurării continuității lucrărilor de întreținere, monitorizare și completare a plantației până la atingerea indicatorilor tehnici și biologici prevăzuți în proiectul tehnic. Implementarea contractului se va realiza etapizat, în funcție de sezonul de execuție și de cerințele tehnice specifice lucrărilor silvice, după cum urmează: • etapa de mobilizare și pregătire a terenului; • etapa de plantare a puieților forestieri; • etapa de completare a pierderilor și refacerea plantației; • etapa de întreținere periodică a culturilor forestiere; • etapa de monitorizare a gradului de prindere și dezvoltare a plantației; • recepțiile parțiale și recepția finală. Prestatorul va executa activitățile conform graficului de prestare aprobat de autoritatea contractantă și în corelare cu perioadele optime de plantare stabilite prin normele tehnice silvice. Contractul va funcționa pe baza următorului mecanism: • emiterea ordinului de începere; • prestarea etapizată a serviciilor; • verificarea și recepția serviciilor executate; • întocmirea documentelor justificative aferente fiecărei etape; • efectuarea plăților în baza recepțiilor parțiale și a disponibilității fondurilor aprobate; • monitorizarea permanentă a indicatorilor de performanță ai plantației. Recepția serviciilor se va realiza distinct pentru fiecare etapă contractuală, pe baza: • proceselor-verbale de recepție; • rapoartelor de activitate; • documentelor privind proveniența și calitatea materialului forestier; • verificărilor efectuate de reprezentanții autorității contractante și/sau ai diriginților de specialitate. În cadrul perioadei multianuale, prestatorul are obligația: • să asigure menținerea densității plantației conform proiectului tehnic; • să execute completările necesare în cazul pierderilor de puieți; • să efectueze lucrările de întreținere și combatere a vegetației concurente; • să asigure monitorizarea și raportarea periodică a stării plantației. Plățile se vor efectua etapizat, în funcție de serviciile efectiv prestate și recepționate, fără a depăși creditele bugetare aprobate anual și în conformitate cu prevederile contractului de finanțare. Caracterul multianual al contractului este justificat de necesitatea asigurării continuității lucrărilor silvice și de obligația monitorizării culturii forestiere pe întreaga perioadă de stabilizare a plantației. A. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta in anuntul de participare si fisa de date a achizitiei – Sectiunea I.3), respectiv numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 11 zile. B. Termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare: este: a 7 -a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A., va pune AC in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B. si drept urmare orice solicitare de clarificare in afara termenelor mentionate se va considera TARDIVA.
Interne Kennung: 2502763_2026_PAAPD1627243
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77231600 Aufforstung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea contractanta doreste contractarea unui operator economic in vederea atribuirii contractului avand ca obiect Servicii de impadurire pentru „Reconstrucție ecologică forestieră prin împădurirea pe terenuri agricole degradate constituite în perimetrul de ameliorare Jimbolia, orașul Jimbolia – jud. Timiș, suprafața 47,71 ha" conform cerintelor din Caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1