2. Verfahren
Verfahren
Titel: Imatran paloaseman IV-urakka, sivu-urakka (IU)
Beschreibung: Etelä-Karjalan hyvinvointialue pyytää tarjouksia Imatran paloaseman IV-urakasta (sivu-urakka). Rakennuskohteena on Etelä-Karjalan hyvinvointialueelle Imatran kaupungin Korvenkannan kaupunginosaan rakennettava palo- / pelastusasema. Lisäksi kiinteistölle rakennetaan tiloja myös Kaakkois-Suomen Poliisilaitoksen käyttöön, varasto- ja autotallirakennukset sekä liikuteltava, konttimallinen varavoimakone. Kohdetta tulee käyttämään myös Etelä-Karjalan hyvinvointialueen ensihoito sekä Tainionkosken VPK. Kohteen osoite on Piikatu 4, 55120 Imatra, jossa rakentamisalueelle on hyväksytty poikkeamislupa. Erityisesti on huomioitava, että rakentamisalue sijaitsee tärkeällä pohjavesialueella. Urakkamuotona on jaettu urakka, jossa toteutetaan kaikki suunnitelmien mukaiset rakennus-, LVIAJ-, sähkö- ja maanrakennustyöt. Hankkeen rakennusurakoitsija toimii kohteen pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana sekä asettaa vastaavan työnjohtajan. Sivu-urakat alistetaan sivu-urakan alistamissopimuksella pääurakoitsijan alaisuuteen. Sivu-urakoita ovat LVJ-urakka (putki- ja jäähdytysurakka), IV-urakka, sähköurakka ja rakennusautomaatiourakka. Sivu-urakkasopimukset solmitaan tilaajan nimiin. Hankintayksikkö on varannut koko hankintaan 8 200 000 euroa, johon sisältyy pääurakan lisäksi kaikki alistetut sivu-urakat sekä Tilaajan hankinnat. Työmaalla joudutaan käsittelemään laajasti TLIV-turvaluokiteltua aineistoa, joten pääurakoitsijan on huolehdittava sellaisten tilojen järjestäminen työmaalle, joissa turvaluokitellun aineiston käsittely on mahdollista. Myös kaikkien urakoitsijoiden omien konttoritilojen on täytettävä samat vaatimukset. Lisätietoja ko. tiloista on Turvallisuussopimuksen liitteessä 5 – ”Tietojenkäsittely-ympäristön vaatimukset”. Kohteen suunnitelmat ovat turvaluokiteltuja poliisien tilojen osalta. Poliisin tiloja koskevissa teknisissä dokumenteissa ilmenee tilojen lukumäärä sekä rakennus- ja taloteknistentuotteiden määräluettelot. Halutessaan tarjoaja voi käydä tutustumassa poliisitilojen valmiisiin suunnitelmiin viikolla 8.7.2026 klo 8 - 16. Paikka: Lappeenrannan virastotalo, Villimiehenkatu 2b aula, josta tarjoajat ohjataan varsinaiseen laskentatilaan. Kaikki suunnitelmiin tutustumistilaisuuksiin osallistujat velvoitetaan allekirjoittamaan vaitiolositoumus ennen tilaisuuden alkua. Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä. Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä.
Interne Kennung: C32/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelyn kulku: 1. Tarjouspyyntö julkaistaan HILMAssa ja TED-tietokannassa. Tarjoajilla on mahdollisuus esittää tarjouspyyntöä koskevia lisätietokysymyksiä, joihin vastataan kirjallisesti tarjouspalvelussa. 2. Tarjoajat jättävät tarjouksensa hankintayksikön asettamaan määräaikaan mennessä. 3. Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden sekä tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden. 4. Huutokauppakutsu lähetetään niille tarjoajille, jotka täyttävät soveltuvuusvaatimukset ja ovat jättäneet tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen. 5. Huutokauppa toteutetaan sähköisesti Tarjouspalvelussa kutsuttujen tarjoajien kesken. Tarjoajilla on huutokaupan aikana mahdollisuus alentaa tarjouksensa hintaa. Hinnan korottaminen ei ole mahdollista. Sähköisessä huutokaupassa tarjoaja näkee ajantasaisesti sijoittumisensa tarjouskilpailussa. 6. Huutokauppa päättyy viimeistään 20.8.2026 klo 16.00. 7. Hankinnan valintaperusteena on halvin hinta. Vähimmäishuutona (hinnan alentaminen) on 1 000 euroa. Viimeisimmän tarjouksen jälkeen odotetaan 15 minuuttia, ja huutokauppa jatkuu tarvittaessa siihen saakka, kunnes uusia huutoja ei enää tehdä 15 minuutin määräajan kuluessa. 8. Hankintayksikkö tekee hankintapäätökset, tarkastaa valittujen toimittajien soveltuvuusvaatimusten täyttymisen ja allekirjoittaa sopimukset.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000