2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentreprise E1 Varmepumpe
Beschreibung: Den udbudte opgave udbydes som en totalentreprisekontrakt. Udbuddet omfatter ét varmepumpeanlæg baseret på ude luft som energikilde, anlægget skal levere 22,5-26 MW varme ved 0° C udetemperatur, samt en relativ luftfugtighed mellem 80 og 100%. Projektet tillader alle naturlige kølemidler i selve varmepumpeinstallationen. Der accepteres kun direkte fordampning i luftgården ved A1kølemidler, dvs. at der ikke ønskes brændbare, eller giftige kølemidler i luftgården. Ordregiver ønsker at indgå en totalentreprisekontrakt om projektering, levering, installation og idriftsættelse af et varmepumpeanlæg indenfor de angivne leveringsgrænser. Leverancen omfatter således et projekt, hvor tilbudsgiver tager det fulde ansvar for at projektere, beregne, samarbejde om bedste løsning på kort og lang sigt, indkøbe, udføre installation og idriftsætte. Der henvises til udbudsmaterialets tekniske beskrivelser og specifikationer for en detaljeret specifikation af leverancen. Entreprenøren skal udføre alle nødvendige arbejder for etablering af varmepumpeanlægget, herunder, men ikke begrænset til: Forprojekt, detailprojekt, indkøbsspecifikationer, kvalitetssikring, CEmærkning, opstillingskontrol iht. krav fra arbejdstilsynet, efterlevelse og dokumentation af alle relevante myndighedskrav. Entreprenør skal levere de maskintekniske oplysninger, som er nødvendige for bygningsentreprisens projektering. Udføre planlægning, koordination og nødvendige arbejder som er nødvendige for levering af den aftalte leverance. I opstartsfasen skal totalentreprenøren koordinere projektering og grænseflader med de tilstødende entrepriser, for at klarlægge rådighedsindskrænkninger Kvalitetssikring, kontrol, tests, idriftsættelse og forberedelse af prøvedrift og garantimålinger for varmepumpeanlægget. Øvrige entrepriser som er igangværende i Svendborg Fjernvarme E1 – 22,5-26 MW Luft/vand varmepumpe (dette udbud) E2 25 MW Elkedel (Anden entreprise) E3 10.000 m3 Akkumuleringstank (VAK) (Anden entreprise) E4 60 / 10 kV elforsyning fra Bodøvej Transformerstation (Anden entreprise) E5 Fjernvarmetracé (Anden entreprise) E6 – Renovering af bygning (Anden entreprise))
Vorherige Bekanntmachung: 745724-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232142 Bau von Wärmeübertragungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Totalentreprisekontrakt E1 Varmepumpe
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udvidet servicekontrakt og garanti på 10 år Støjafskærmning på luftgård 2 ekstra udpumpningslinjer Kørevej ud til luftgård Udvidelse af 10 kV felt med 2 ekstra felter Jordvarmeanlæg under luftgård.