445461-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Kraftfahrzeugversicherungen – Acord-cadru de prestare de servicii de asigurare facultativă tip CASCO
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru de prestare de servicii de asigurare facultativă tip CASCO
Beschreibung: II.1.4) Descriere succintă: Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord cadru de servicii pentru fiecare dintre cele 5 loturi: Lotul 2- Servicii de asigurare faculativă tip CASCO – Unitatea 1 Lotul 3 - Servicii de asigurare faculativă tip CASCO – Unitatea 2 Lotul nr. 4 - Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 3; Lotul nr. 5 - Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autoturisme speciale; Lotul nr. 6 - Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autovehicule speciale. Acordul cadru se încheie cu 1 (unu) singur operator economic pentru fiecare lot în parte, fără reluarea competiției. Durata acord-cadru: 12 luni. Contractele subsecvente se atribuie fără reluarea competiției. Detalierea serviciilor este prezentată în Caietele de sarcini. După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea nr. 98/2016. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări sau informații în legătură cu documentația de atribuire înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Valoare (lei, fără TVA) acord cadru estimată: minim 190.100,00 / maxim 2.255.868,00 Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent pentru fiecare lot în parte. Cantități estimate acord cadru: Lotul nr. 2 – Servicii de asigurare obligatorie facultativă tip CASCO Unitatea 1- minim 1 auto, maxim 99 auto; Lotul nr. 3– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 2 – minim 1 auto, maxim 119; Lotul nr. 4– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 3 – minim 1 auto, maxim 74; Lotul nr. 5– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autoturisme speciale – minim 1 auto, maxim 2; Lotul nr. 6– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autovehicule speciale – minim 1 auto, maxim 7; Cantitățile estimate minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: Lotul nr. 2 – Servicii de asigurare obligatorie facultativă tip CASCO Unitatea 1- minim 1 auto, maxim 78 auto; Lotul nr. 3– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 2 – minim 1 auto, maxim 74; Lotul nr. 4– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 3 – minim 1 auto, maxim 73; Lotul nr. 5– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autoturisme speciale – minim 1 auto, maxim 1; Lotul nr. 6– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autovehicule speciale – minim 1 auto, maxim 6; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent ce se anticipează că va fi atribuit este: Lotul nr. 2 – Servicii de asigurare obligatorie facultativă tip CASCO Unitatea 1- 219.600 lei fără TVA; Lotul nr. 3– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 2 – 148.000,00 lei fără TVA; Lotul nr. 4– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 3 – 219.000,00 lei fără TVA; Lotul nr. 5– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autoturisme speciale – 138.000,00 lei fără TVA; Lotul nr. 6– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO autovehicule speciale – 702.000,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 12071099_2026_PAAPD1625978
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen
5. Los
Los: LOT-0002
Titel: Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Unitatea 1
Beschreibung: Lotul nr. 2 Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare tip CASCO. Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicul; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 99 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 219.600,00 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Servicii de asigurare facultativa tip CASCO Unitatea 2
Beschreibung: Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare facultativă tip CASCO. Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicule; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 119 autovehicule; Cantitatea estimată a celui mai mare contract subsecvent este: asigurare tip CASCO pentru 74 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 148.000 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Servicii de asigurare facultativa tip CASCO Unitatea 3
Beschreibung: Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare facultativă tip CASCO. Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicule; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 74 autovehicule; Cantitatea estimată a celui mai mare contract subsecvent este: asigurare tip CASCO pentru 73 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 219.000 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: servicii de asigurare facultativa tip CASCO autoturisme speciale
Beschreibung: Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare facultativă tip CASCO Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicule; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 2 autovehicule; Cantitatea estimată a celui mai mare contract subsecvent este: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 138.000 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: servicii de asigurare facultativa tip CASCO autovehicule speciale
Beschreibung: Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare facultativă tip CASCO. Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicule; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 7autovehicule; Cantitatea estimată a celui mai mare contract subsecvent este: asigurare tip CASCO pentru 6 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 702.000 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 6