2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentreprise - E6 - Bygning
Beschreibung: I forbindelse med etableringen af et nyt varmepumpeanlæg har Svendborg Fjernvarme til hensigt at omdanne det eksisterende forbrændingsanlæg beliggende på adressen Bodøvej 15, 5700 Svendborg, til et moderne og miljøvenligt varmepumpeanlæg. Formålet med projektet er at fremme den grønne omstilling ved at reducere den samlede CO2udledning og dermed bidrage til en mere bæredygtig energiproduktion. Ombygningen omfatter renovering af den eksisterende teknikbygning samt etablering af nødvendige udenomsarealer og byggemodning. Arbejdet udbydes som en Totalentreprise, hvor entreprenøren vil være ansvarlig for både projektering og udførelse af de beskrevne arbejder. Øvrige entrepriser som er igangværende i Svendborg Fjernvarme E1 – 22,5 - 26 MW Luft/ vand varmepumpe (Anden entreprise), E2 25 MW Elkedel (Anden entreprise) E3, 10.000 m3 Akkumuleringstank (VAK) (Anden entreprise), E4 60/10 kV elforsyning fra Bodøvej Transformerstation (Anden entreprise), E5 Fjernvarmetracé (Anden entreprise), E6 – Renovering af bygning (dette udbud)).
Vorherige Bekanntmachung: 750640-2025
Interne Kennung: E6 - Bygning
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45251000 Bauarbeiten für Kraftwerke und Heizkraftwerke
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udskiftning af 9 porte i facade