445823-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Svanemøllens skybrudsprojekt - SST41 Ledningsomlægninger
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSvanemøllens skybrudsprojekt - SST41 Ledningsomlægninger
BeschreibungVed udførelse af Svanemøllen Skybrudstunnel er det nødvendigt at udføre en række ledningsarbejder på ledninger tilhørende 3. part. Entreprisen omfatter en række forberedende arbejder, som skal skabe grundlaget for en efterfølgende større entreprise. Forud for etableringen af Svanemøllen Skybrudstunnelen og de tilhørende skakte og tilslutningsledninger, skal der omlægges eksisterende forsyningsledninger for at gøre plads. Denne entreprise SST41, er en graveentreprise, der skal bistå de øvrige forsyningsselskaber med at flytte egne ledninger mm. De 6 lokaliteter som entreprisen vedrører, fremgår herunder: GRO – Grønnemose Allé KIA – Kirstens Allé (området omfatter også Mosevej) NOK - Nordkanalen DYS - Dyssegårdsparken LUN – Lundeskovsvej ENI – Enigheden
Interne Kennung24.02-11281
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven (LBK nr. 10 af 6. januar 2023 med eventuelle senere ændringer). Kontrakten, som er beskrevet overordnet i pkt. 1.1, udbydes som Begrænset udbud, jf. udbudslovens § 58. Der vil ske udskillelse af tilbudsgivere jf. begrænset udbud, men afkrydsningen med ja i BT-52 skyldes en systemfejl i formularen. 6.3 Udelukkelsesgrunde En økonomisk aktør, herunder underleverandører til ansøgere, udelukkes fra deltagelse, hvis denne er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 135-136 og § 134 a. Derudover udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis denne er omfattet af den frivillige udelukkelsesgrund i Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-5. Sanktioner mod Rusland Som led i prækvalifikationen vil BYGHERREN undersøge, om ansøgerne er berørt af sanktioner mod Rusland med henblik på opfyldelse af Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 og dermed omfattet af forbuddet mod at tildele kontrakten. Til det formål skal ansøgerne indsende en udfyldt og underskrevet tro-og loveerklæring med ordlyd svarende til Bilag I Tro- og loveerklæring vedrørende sanktioner mod Rusland. BYGHERREN forbeholder sig ret til at indsamle erklæringen efter fristen for indsendelse af ansøgninger, men opfordrer venligst alle ansøgere om at indsende erklæringen sammen med ESPD. Hvis indholdet af erklæringen indikerer, at en ansøger, herunder, hvis de tegner sig for mere end 10 % af kontraktværdien, underentreprenører, leverandører eller enheder, hvis kapacitet er udnyttet, er berørt af sanktioner mod Rusland efter den nævnte forordning, vil ansøgeren ikke blive opfordret til at afgive tilbud, medmindre det er muligt inden for de udbudsretlige regler, at der kan ske udskiftning af underentreprenører, leverandører eller enheder, hvis kapacitet er udnyttet, således at den nævnte forordning overholdes. 6.6 Udvælgelse (ESPD del V/Referenceliste) BYGHERREN vil udvælge 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere konditionsmæssige ansøgninger end 5, vil BYGHERREN foretage en udvælgelse blandt disse ansøgere. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en samlet vurdering af, hvem der har fremsendt de mest relevante referencer inden for de kategorier, der er angivet ovenfor i pkt. 6.5 med særlig vægt på graden af sammenlignelighed med det udbudte projekt. 6.8 Endelig dokumentation BYGHERREN skal i medfør af udbudslovens § 151, stk. 1, indhente endelig dokumentation for de oplysninger, der er angivet i ESPDet fra den tilbudsgiver, som BYGHERREN har til hensigt at tildele kontrakten til, inden tildelingen foretages. I henhold til udbudslovens bestemmelse § 151, stk. 2, kan BYGHERREN på ethvert tidspunkt kræve, at ansøgeren eller tilbudsgiveren fremlægger dokumentation, som nævnt i Udbudslovens § 152. Da dette udbud gennemføres med prækvalifikation, har BYGHERREN besluttet, at der, inden BYGHERREN kan prækvalificere ansøgere, skal foreligge gyldig dokumentation jf. krav til prækvalifikation. Derved undgås at have prækvalificeret ansøgere, der senere måtte vise sig ikke at kunne dokumentere oplysningerne i ESPDet. Ansøger opfordres til at fremsende gyldig dokumentation med ansøgningen. Ansøger skal senest efter fremsendelse af ansøgningen og ved anmodning fra BYGHERREN fremsende gyldig dokumentation inden for den i anmodningen oplyste tidsfrist. Der skal fremsendes dokumentation for, at der ikke er grundlag for udelukkelse, jf. Udbudslovens §§ 135-136 og § 137, stk. 1, nr. 1-5 samt for, at minimumskravene til egnethed i øvrigt er opfyldt. For danske virksomheder kan dokumentationskravet for udelukkelsesgrunde pkt. 6.3 opfyldes ved fremsendelse af en fuldstændig serviceattest fra Erhvervsstyrelsen. Virksomheder, der ikke er etableret i Danmark, kan fremlægge følgende dokumentation for, at virksomheden ikke er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde (i prioriteret rækkefølge): • Uddrag fra relevante register eller tilsvarende dokumenter udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed fra relevante registre eller tilsvarende samt certifikater udstedt af den kompetente myndighed i det pågældende land. • Erklæringer under ed Erklæringer på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig eller administrativ myndighed, for en notar eller for en kompetent faglig organisation i det land, hvor virksomheden er etableret. BYGHERREN vil som udgangspunkt acceptere en serviceattest og dokumentation udstedt inden 12 måneder fra ansøgningstidspunktet, medmindre BYGHERREN har tilstrækkelige indikationer på, at der er sket ændringer i de forudsætninger hvorpå serviceattesten er baseret. I disse tilfælde forbeholder BYGHERREN sig retten til at bede om en ny serviceattest og/eller dokumentation. Dokumentation for økonomisk og finansiel kapacitet (pkt. 6.3) kan ske ved revisorpåtegnet regnskab for de seneste 3 år eller ved revisorerklæring. I det omfang tilbudsgiver har baseret sin ansøgning på andre enheders kapacitet, skal dokumentationen tillige ledsages af en støtteerklæring eller anden dokumentation, der godtgør, at ansøgeren faktisk har rådighed over den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske og faglige kapacitet. Eksempel på en sådan støtteerklæring er vedlagt udbudsmaterialet bilag III. I det omfang ansøger baserer sig på andres økonomiske og finansielle formåen eller der ansøges som en sammenslutning af virksomheder, skal beregning, der viser opfyldelse af de stillede minimumskrav for økonomisk og finansiel formåen, fremlægges som dokumentation jf. afsnit 6.1. I det omfang, at der søges om deltagelse som konsortier eller midlertidige sammenslutninger, skal der med ansøgningen udfyldes og medsendes Bilag IV, Erklæring, (Ansøgning) fra konsortier jf. afsnit 6.2.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45113000 Baustelleneinrichtung, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231111 Heben und Neuverlegen von Rohrleitungen, 45231112 Installation von Rohrleitungsnetzen, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45231600 Bauarbeiten für Übertragungsnetz
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenIngen