2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af helhedspleje og praktisk og personlig hjælp
Beschreibung: Dette udbud vedrører levering af helhedspleje, jf. ældrelovens § 5, 9, 10, 11, hvilket omfatter personlig hjælp og støtte til nødvendige praktiske opgaver m.v. i hjemmet, samt genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse. Tøjvask- og indkøbsservice er inkluderet i dette. Derudover er ydelserne i servicelovens § 83 og delegerede sygeplejeydelser jf.Sundhedslovsydelser § 138. også omfattet af udbuddet. Der er i udbuddet gennemført tiltag for at sikre bæredygtighed herunder krav om overgang til emissionsfri transport fra biler, der anvendes til transport af sundheds- og plejepersonale. Kommunen forventer, at det årlige forbrug på kontrakten er ca. 11,7 mio. kr., eksklusiv moms. Udbuddet indeholder en option på køb af Sygeplejeydelser, der ventes fra 2027 at skulle indgå i helhedsplejen. Der foreligger på nuværende tidspunkt ikke en konkret beskrivelse af hvorledes dette skal foregår, da der pt. ikke er taget politisk stilling til eller vedtaget lovgivning for i hvilket omfang sygeplejen skal overgå til private aktører. Alle borgere, der bevilges ydelser efter ældrelovens § 10 (personlig pleje, praktisk hjælp og genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse) eller servicelovens § 83 vil af visitationen blive oplyst om muligheden for at kunne vælge mellem privat og kommunal leverandør. Det frie valg er hermed understøttet jf. ældrelovens § 18, stk. 2, punkt 1 samt servicelovens § 91. Udbuddet er af faglige, markedsmæssige og økonomiske årsager ikke opdelt i delkontrakter. Levering af helhedspleje kræver at mange forskellige fagligheder bringes i spil og et vist volumen i opgaver er nødvendige for at kunne ansætte disse til at varetage opgaver i Ishøj kommune. Der ønsker Ishøj Kommune at leverandøren skal på tage sig en uddannelsesforpligtigelse, hvor et vist volumen i opgaver er hensigtsmæssig for at elever/praktikanter og lærlige kan stifte bekendskab med forskellige opgavetyper. Økonomiske forhold taler også mod en opdeling. Mange borgere der bor tæt vil give leverandøren mulighed for at øge ATA tiden og mindske tidsforbrug til transport.
Interne Kennung: 88.00.00-A00-3-25
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet afholdes et en offentligt udbud, hvor alle interesserede kan afgive tilbud. Såfremt tilbudsgiver opfatter elementer i udbudsmaterialet som uklare eller uhensigtsmæssige, opfordres tilbudsgiver til at stille spørgsmål hertil, således at der så vidt muligt kan undgås forbehold over for udbudsmaterialet i det afgivne tilbud. Alle spørgsmål til udbudsmaterialet skal stilles skriftligt via EU-Supply. Alle spørgsmål og svar vil blive offentliggjort i EU-Supply i anonymiseret form. Spørgsmål modtaget i uge 28,29,30 og 31 kan pga. sommerferie først forventes besvaret i uge 32. Spørgsmål modtaget inden 13. august vil blive besvaret. Spørgsmål der modtages senere vil i det omfang det er muligt blive besvaret, hvis besvarelsen kan foretages senest 6 dage inden tilbudsfristen. Tilbudsgiver opfordres til at stille sine skriftlige spørgsmål så tidligt som muligt. Tilbud inkl. alle bilag skal afgives elektronisk via EU-supply.com.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal, 85311100 Altenfürsorgeleistungen, 85312000 Dienstleistungen der Sozialfürsorge, ohne Unterbringung, 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indholder en optionen på sygepleje der skønnes at udgøre op til en 1,0 mio. kr. årligt. I skønnet er det forudsat at den private leverandør af helhedspleje overtager den almene sygepleje til borgere, som de i forvejen leverer praktisk og personlig hjælp til. Skønnet er forbundet med usikkerhed, da der ikke pt. er taget politisk stilling til, eller vedtaget lovgivning for, i hvilket omfang sygeplejen skal overgå til private aktører. Som udgangspunkt vil Ishøj Kommune alene udlicitere den sygepleje, som følger af lovgivningen. I det omfang der er medarbejdere der bliver til overs i forbindelse med opgaveoverdragelsen på sygeplejeområdet, agter Ordregiver at tilbyde dem andre opgaver i Ishøj Kommune, hvorfor virksomhedsoverdragelse af medarbejdere ikke vil blive relevant.