See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji - kontynuowanie budowy systemu.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest usługa Badanie Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji (BDGRoBMSP) 2. BDGRoBMSP jest zadaniem realizowanym przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB (IERiGŻ-PIB) na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w ramach dotacji celowej. 3. BDGRoBMSP ma na celu (m.in. w ramach działalności statutowej Instytutu) analityczne wsparcie realizacji Planu Strategicznego (PS) dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) poprzez: - Coroczne obliczanie dochodów w gospodarstwach rolnych poniżej progu ekonomicznego ustalonego dla populacji badawczej FADN /FSDN . - Coroczne przeprowadzanie analiz ekonomiczno-produkcyjnych gospodarstw rolnych poniżej progu FADN/FSDN. - Monitorowanie sytuacji ekonomiczno-produkcyjnej gospodarstw rolnych poniżej progu FADN/FSDN. - Coroczne ustalanie referencyjnych mierników i wskaźników np. kosztów, przychodów, dochodów, na potrzeby weryfikacji spełnienia kryteriów uznania rolnika za aktywnego zawodowo lub obliczania dochodu referencyjnego. - Gospodarstwa rolne o bardzo małej skali produkcji (jest ich w Polsce ponad 800 tys.), których wielkość ekonomiczna nie przekracza progu ustalonego dla populacji badawczej FADN/FSDN (obecnie próg ten wynosi 8 tys. euro SO), nie były do 2025 roku objęte monitoringiem, mimo że są podmiotem wsparcia w ramach PS dla WPR. - Należy także zauważyć, że wyniki FADN/FSDN nie są reprezentatywne dla całej populacji gospodarstw w Polsce (wg danych GUS – ponad 1,2 mln gospodarstw). Dla potrzeb analiz i ekspertyz opracowywanych na potrzeby decydentów, w tym MRiRW, istotne jest pozyskiwanie informacji i danych dotyczących całej populacji gospodarstw – zarówno tych obserwowanych w ramach FADN/FSDN, jak i tych poniżej jego progu. - W związku z powyższym konieczne jest prowadzenie badań reprezentacyjnych, które uzupełnią pozyskiwane w ramach FADN/FSDN i umożliwią analizy ekonomiczno-produkcyjne również w odniesieniu do gospodarstw o bardzo małej skali produkcji. - Zakłada się, że zbierane w ramach systemu BDGRoBMSP dane będą zgodne metodycznie z systemem Polskim FADN/FSDN. Ponadto przewiduje się dobrowolne uzupełnienie informacji o dochody spoza gospodarstwa rolnego uzyskiwane przez rodziny rolnika.
Interne Kennung: 11/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Pilna potrzeba wynika z konieczności zapewnienia terminowej realizacji działań będących elementem szerszego przedsięwzięcia obejmującego wdrożenie nowego systemu informatycznego służącego do zbierania i przetwarzania danych. Równolegle do realizacji przedmiotowego zamówienia trwa budowa oprogramowania, którego odbiór końcowy przewidziany jest na koniec sierpnia 2026 r. Harmonogram realizacji projektu zakłada również przeprowadzenie przez wykonawcę systemu szkoleń dla użytkowników jeszcze przed rozpoczęciem właściwego wykorzystania oprogramowania. Przedmiot niniejszego zamówienia jest bezpośrednio powiązany z procesem wdrożenia ww. systemu oraz prowadzoną obecnie ankietyzacją. Dla zapewnienia ciągłości procesu zbierania danych oraz prawidłowego uruchomienia nowego rozwiązania niezbędne jest wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie realizacji zamówienia w terminie umożliwiającym jego pełną integrację z wdrażanym systemem. Zastosowanie standardowego terminu składania ofert skutkowałoby istotnym ryzykiem przesunięcia harmonogramu realizacji zamówienia poza termin oddania oprogramowania do użytkowania. W konsekwencji mogłoby dojść do zakłócenia procesu wdrożenia systemu, utrudnień w przeprowadzeniu szkoleń użytkowników, a także konieczności prowadzenia części działań ankietyzacyjnych w okresie przejściowym, z wykorzystaniem różnych narzędzi i procedur. Taka sytuacja mogłaby negatywnie wpłynąć na jakość pozyskiwanych danych, zwiększyć koszty organizacyjne oraz ograniczyć efektywność wykorzystania środków publicznych.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79311000 Umfragen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79311400 Wirtschaftsforschung, 72313000 Datenerfassung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Województwo lubuskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji w województwie lubuskim zgodnie z OPZ stanowiącym Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79310000 Marktforschung
Los: LOT-0002
Titel: Województwo pomorskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji w województwie pomorskim zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ
Interne Kennung: Część 2
Los: LOT-0003
Titel: Województwo warmińsko -mazurskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo warmińsko-mazurskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 3
Los: LOT-0004
Titel: Województwo zachodniopomorskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo zachodniopomorskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 4
Los: LOT-0005
Titel: Województwo dolnośląskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo dolnośląskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 5
Los: LOT-0006
Titel: Województwo kujawsko-pomorskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo kujawsko-pomorskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79311000 Umfragen
Los: LOT-0007
Titel: Województwo opolskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo opolskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 7
Los: LOT-0008
Titel: Województwo wielkopolskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo wielkopolskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 8
Los: LOT-0009
Titel: Województwo lubelskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo lubelskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 9
Los: LOT-0010
Titel: Województwo łódzkie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo łódzkie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 10
Los: LOT-0011
Titel: Województwo mazowieckie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo mazowieckie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 11
Los: LOT-0012
Titel: Województwo podlaskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo podlaskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 12
Los: LOT-0013
Titel: Województwo małopolskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo małopolskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część13
Los: LOT-0014
Titel: Województwo podkarpackie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo podkarpackie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 14
Los: LOT-0015
Titel: Województwo śląskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo śląskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 15
Los: LOT-0016
Titel: Województwo świętokrzyskie
Beschreibung: Badania ankietowe dla potrzeb Badania Dochodów Gospodarstw Rolnych o Bardzo Małej Skali Produkcji województwo świętokrzyskie zgodnie z OPZ Załącznikiem nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część 16