446180-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Wissenschaftliche und technische Dienstleistungen im Ingenieurwesen – EU-Udbud Landinspektør- og landmålingsydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-Udbud Landinspektør- og landmålingsydelser
BeschreibungRammeaftale vedrørende landinspektør- og landmålingsydelser i forbindelse med planlægning, etablering og dokumentation af tracé, arealer og kabelanlæg. Ydelserne inkluderer blandt andet analyse og fastlæggelse af tracé og placering, dialog og forhandling med lodsejere, koordinering med relevante myndigheder i forhold til nødvendige tilladelser samt udarbejdelse af juridiske dokumenter, herunder tinglysningsmæssig bistand og rådgivning om deklarationer og arealretlige forhold. Derudover omfatter opgaven gennemførelse af ekspropriationsprocesser og afmærkning af skel samt indmåling af arealer og kabelanlæg med henblik på korrekt registrering og dokumentation.
Interne Kennung749845
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71350000 Wissenschaftliche und technische Dienstleistungen im Ingenieurwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71355200 Amtliche Landvermessung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 71353000 Oberirdische Vermessung
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungRammeaftale vedrørende landinspektør- og landmålingsydelser i forbindelse med planlægning, etablering og dokumentation af tracé, arealer og kabelanlæg. Ydelserne inkluderer blandt andet analyse og fastlæggelse af tracé og placering, dialog og forhandling med lodsejere, koordinering med relevante myndigheder i forhold til nødvendige tilladelser samt udarbejdelse af juridiske dokumenter, herunder tinglysningsmæssig bistand og rådgivning om deklarationer og arealretlige forhold. Derudover omfatter opgaven gennemførelse af ekspropriationsprocesser samt afmærkning af skel samt indmåling af arealer og kabelanlæg med henblik på korrekt registrering og dokumentation.