447380-2026 - Ergebnis
Dänemark – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Udbud af modtagelse og behandling af imprægneret træ (A4) og Jord
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af modtagelse og behandling af imprægneret træ (A4) og Jord
BeschreibungUdbuddet vedrører modtagelse og behandling af følgende fraktioner:Delaftale 1: Imprægneret træ (A4).Delaftale 2: Jord til karteringAffaldstyperne er nærmere beskrevet i Bilag 2A/B – Kravspecifikation.Renosyd forestår selv transporten til Leverandørens modtageanlæg fra de enkelte genbrugspladser.
Interne Kennung277817266
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud efter Udbudsloven
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Modtagelse og behandling af imprægneret træ (A4)
BeschreibungRenosyd I/S indsamler trygimprægneret træ (A4-træ) på genbrugspladser i de to kommuner, i alt 5 genbrugspladser.A4 træet indsamles på genbrugspladserne under Renosyd I/S . Renosyd I/S´ kørselsentreprenører forestår transporten til tilbudsgivers modtageanlæg. Et læs består af 1 til 2 containere fra 1 til 2 Genbrugspladser hos Renosyd.
Interne Kennung277819185-1
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Modtagelse og behandling af jord
BeschreibungAftalen omhandler modtagelse af uklassificeret jord fra Renosyds genbrugspladser.Jorden stammer fra mange små projekter, hovedsageligt fra private husholdninger og sommerhuse, hvormængden af overskudsjord er under 1 m3, og i øvrigt kommer på genbrugspladserne uden at borgernehar foretaget anmeldelse eller forureningsanalyser. Samtidig kendes den konkrete oprindelse af jordenikke. Det kan således ikke udelukkes, at en del af jorden f.eks. stammer fra ejendomme , der er områdeklassificeret i henhold til gældende lovgivning.Jorden skal derfor håndteres som værende lettere forurenet byjord, der stammer fra områdeklassificeretbyområde i henhold til gældende lovgivning på området.Modtageanlægget skal være godkendt til modtagelse af jord til kartering og skal således kunne modtage jord i kategori 1 og 2 til kartering herunder undtagelsesvist jord uden for kategori. Historisk har ca. 90-95% af ordregivers jord været Kategori 1. Resten forventes at være kategori 2 jord.
Interne Kennung277819881-2