447476-2026 - Wettbewerb
Finnland – Schneeräumung – Talvikunnossa- ja kesäpuhtaanapidon työkonepalvelut
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Talvikunnossa- ja kesäpuhtaanapidon työkonepalvelut
Beschreibung: Hankintayksikkö on Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos (Stara). Stara pyytää tarjoustanne tämän tarjouspyynnön ja sen liitteenä olevien asiakirjojen mukaisesti. Talvikunnossa- ja kesäpuhtaanapidon työkonepalvelut kuljettajineen kilpailutetaan Staran käyttöön ajaksi 01.11.2026 - 31.10.2029. Hankinnassa on kyse palveluhankinnasta. Liitteet: Liite 1: Tarjouslomake. Liite 2: Tarjouslomake, lakaisuajoneuvot. Liite 3: Hankinnan kohteen kuvaus. Liite 4: Sopimusluonnos. Liite 5: EU pakotteet. Liite 6: Yhteyshenkilöt.
Interne Kennung: HEL 2026-006326
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, jäljempänä hankintalaki) sekä Helsingin kaupunkikonsernin harmaan talouden torjuntaohjetta, kts. linkit. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous laaditaan suomen kielellä. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä. TARJOUSTEN KÄSITTELY Tarjousten käsittelyn vaiheet 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajien soveltuvuuden alustava tarkastaminen (ESPD) 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 4. Tarjousten vertailu 5. ESPD:ssä annettujen tietojen paikkansapitävyys tarkistetaan voittajaksi esitettävän osalta ennen hankintapäätöksen tekemistä. 6. Hankintapäätöksen tekeminen 7. Hankintasopimuksen tekeminen (valitus- ja odotusajan jälkeen) Tarjoukset avataan tarjousten jättöajan päättymisen jälkeen. Avaustilaisuudessa ovat hankintayksikön edustajat. Avaustilaisuus ei ole julkinen. TOIMITETTAVAT SELVITYKSET Voittamassa olevan tarjoajan tulee ennen päätösesityksen tekemistä toimittaa seuraavat selvitykset: 1. Rikosrekisteriotteet. Yritys voi saada Oikeusrekisterikeskukselta rikosrekisteriotteet hankintamenettelyä varten. Rikosrekisteriotteet saa sekä yhteisöä (tarjoajaa) koskien että henkilöistä, jotka ovat hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenenä tai käyttävät edustus-, päätös-, tai valvontavaltaa. Huomioitavaa on että otehakemuksen käsittelyaika on noin 7 työpäivää ja se on maksullinen. Katso linkki. 2. Mikäli tarjoaja ei kuulu vastuugroup.fi -palvelun Luotettava kumppani -palveluun, tai tiedot eivät käy sieltä ilmi, tulee erikseen toimittaa: - rekisteröitymisiä koskevat selvitykset - kaupparekisteriote - todistus verojen ja sosiaaliturvamaksujen suorittamisesta - todistus eläkevakuutusmaksujen suorittamisesta 3. Selvitys ympäristöasioiden huomioimisesta yritystoiminnassa Henkilöpiiri, joista rikosrekisterilain (770/1993) 6 §:n 8 momentissa ja 6 b §:ssä tarkoitettu ote rikosrekisteristä tulee toimittaa ovat ainakin yrityksen pää- tai toimitusjohtaja, yrityksen varatoimitusjohtaja, yhteisön kuten osakeyhtiön tai osuuskunnan hallituksen puheenjohtaja ja nimenkirjoittajat, prokuralain (130/1979) tarkoittama prokuristi, yhdistyksen puheenjohtaja, yksityinen elinkeinonharjoittaja, avoimen yhtiön yhtiömiehet sekä kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies sekä myös muut yhtiön tai muun oikeushenkilön kuten säätiön edustajat. Jos edellä mainittu ote ei ole saatavilla, tulee toimittaa ehdokkaan tai tarjoajan tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävän henkilön alkuperämaan tai sijoittautumismaan toimivaltaisen viranomaisen antama ote rikosrekisteristä, tai jollei sellaista ole, talouden toimijan alkuperäjäsenvaltion tai -maan taikka sen sijoittautumisjäsenvaltion tai -maan toimivaltaisen oikeus- tai hallintoviranomaisen antama vastaava asiakirja. Oikeushenkilön (tarjoajayritys) osalta nimenkirjoitusoikeutettu henkilö voi tilata yhteisön koskevan rikosrekisteriotteen Oikeusrekisterikeskukselta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90610000 Straßenreinigung und Straßenkehrdienste
5. Los
Los: LOT-0000