447574-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bau von Fernheizzentralen – Tildelingsbekendtgørelse - Entreprise A Varmecentraler
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTildelingsbekendtgørelse - Entreprise A Varmecentraler
BeschreibungHelle Energi a.m.b.a er blevet dannet med det formål at etablere lokal fjernvarmeproduktion til byerne Agerbæk, Fåborg, Nordenskov, Næsbjerg, Tofterup og Årre i Varde Kommune. Til fjernvarmeforsyning af de seks byer etableres seks lokale varmecentraler, , hvor varmen skal produceres af luft/vand varmepumpeanlæg og naturgaskedler til spids- og reservelast. Varmen distribueres ud til forbrugerne via seks separate fjernvarmesystemer og net. Byområderne er i dag udlagt til individuelle naturgasforsyningsområder. Forud for dette udbud er der udarbejdet projektforslag iht. Varmeforsyningsloven, som er godkendt af Varde Kommune.Etableringen af de seks lokale fjernvarmesystemer er opdelt i følgende entrepriserTotalentreprise A VarmecentralerTotalentreprise B AkkumuleringstankeTotalentreprise C FjernvarmenetEntreprise D FjernvarmeunitsEntreprise E FjernvarmemålereEntreprise F VVS-arbejde hos forbrugerne Dette udbud omfatter Totalentreprise A Varmecentraler
Interne Kennung23-012
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres iht. Forsyningsvirksomhedsdirektivet 2014/25/EU af 26. februar 2014 for bygge- og anlægsopgaver over tærskelværdien for EU-udbud foretaget af en forsyningsvirksomhed.Totalentreprisen udbydes som udbud med forhandling.Der udvælges op til 5 tilbudsgivere til deltagelse i tilbudsgivning på baggrund af prækvalifikation.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42515000 Fernwärmekessel, 44163120 Fernheizungsleitungen, 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
5. Los
LosLOT-0000