448194-2026 - Wettbewerb
Schweden – Verwaltung von Parkplätzen/-häusern – LKP Parkeringssystem
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: LKP Parkeringssystem
Beschreibung: Upphandlingen avser en samlad systemlösning (SaaS) för parkeringsverksamhet inom avtals-/långtidsparkering på tomtmark/anläggning samt boendeparkering. Uppdraget omfattar tillhandahållande, införande, migrering, integration, konfigurering, utbildning och driftsättning av den erbjudna lösningen samt löpande förvaltning, underhåll och vidareutveckling av tjänsten för att säkerställa att lösningen fortsatt är modern, ändamålsenlig och i linje med marknadens utveckling. Lösningen ska stödja hela processen från kundhantering, tillstånds- och parkeringsadministration till övervakning, betalning, indrivning, uppföljning och verksamhetsstyrning. De funktioner som omfattas av upphandlingen ska utgöra en sammanhållen lösning med gemensamma användargränssnitt och hög integrationsgrad.
Interne Kennung: 26/8
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98351000 Verwaltung von Parkplätzen/-häusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 63712400 Betrieb von Parkplätzen und Parkhäusern, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 79940000 Dienstleistungen von Inkassoagenturen, 98351100 Dienstleistungen von Parkplätzen/-häusern
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Titel: LKP Parkeringssystem
Intern identifierare: 26/8
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98351000 Parkeringsförvaltning
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 63712400 Parkeringstjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 79940000 Inkasso, 98351100 Bilparkeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000