2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare echipamete medicale
Beschreibung: Obiectul contractului îl reprezintă furnizarea echipamentelor medicale, împreună cu serviciile accesorii necesare punerii acestora în funcțiune (instalare, configurare, testare, instruire personal etc).Scopul principal al achiziției îl constituie dotarea Spitalului de Urgență Tg-Cărbunești cu echipamente medicale, în vederea creșterii capacității de diagnostic și tratament.Implementarea contractului este realizată sub clauză suspensivă, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație din fondurile Ministerului Sănătății, obiectivele strategice menționate urmând a fi atinse după asigurarea finanțării.Sursa de finanțare: Bugetul Ministerului Sănătății conform clauzei suspensive. Contractul de furnizare, instalare punere în funcțiune echipamente medicale necesare dotării Spitalului de Urgenta TG- Carbunesti se va desfașura sub incidența următoarei clauze suspensive: Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauzei suspensive,în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație din fondurile Ministerului Sanatatii, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 12 luni de la data aprobarii raportului procedurii, Autoritatea Contractanta, dupa primirea notificarii cu privire la neacordarea finantarii, își rezerva dreptul de a nu incheia contractul de achizitie și de a anula procedura, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 12 luni, astfel încât, in cazul in care condiția privind acordarea finantarii nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata. În acest sens ofertantii vor depune o declarație pe propria raspundere ca sunt de acord cu aceste prevederi, în totalitatea lor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 10-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4510266/2026/5
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1- Radiologie
Beschreibung: Lot 1- Radiologie Aparat raze mobil cu brat C-1 buc; Aparat raze digital-1 buc; Ecograf-1 buc; Ecograf mobil-1 buc; Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 2,815,000.00.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33111000 Röntgengeräte, 33112200 Ultraschallanlage
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2-Bloc operator chirurgie
Beschreibung: Lot 2-Bloc operator chirurgie Turn laparoscopic 4K -1 buc; Masa chirurgicala ortopedie radiotransparenta -1 buc; Lampa scialitica cu doua cupole -1 buc; Ureteroscop flexibil -1 buc; Turn endoscopie si colonoscopie-1 buc; Aparat anestezie -1 buc; Ligasure -1 buc; Instrumentar chirurgical classic -2 buc; Instrumentar laparoscopic -100k-2 buc; Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 3,631,924.79
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33141122 Chirurgische Nahtklammern, 33162100 OP-Ausrüstung, 33167000 OP-Beleuchtung, 33168000 Ausrüstung für Endoskopie und Endochirurgie, 33172000 Ausrüstung für Anästhesie und Reanimation, 33192230 Operationstische
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3-Laborator
Beschreibung: Lot 3-Laborator Analizor biochimie- 1 buc; Analizor hematologie- 1 buc; Sistem de analiza biochimica a urinii si sediment urinar- 1 buc; Sistem de identificare Microorganisme- 1 buc; Sistem automat de antibiograma- 1 buc; Incubator cu CO2, 170 I, cu usi interne separate- 1 buc; Densitometru- 1 buc; Microscop de rutina- 1 buc; Termenul maxim de livrare este de: maxim 6 luni; Valoarea estimată fără TVA a Contractului: 3,140,003.30
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33152000 Inkubatoren, 38425800 Densitometer, 38434000 Analysatoren, 38434570 Hämatologie-Analysegeräte, 38510000 Mikroskope