2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu
Beschreibung: 1. Nazwa zamówienia nadana przez Zamawiającego: „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu”. 2. Opis przedmiotu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu, zgodnie z poniższymi postanowieniami: 1) Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu. 2) Maksymalna wysokość kredytu długoterminowego wynosić będzie 8.500.000,00 zł (słownie: osiem milionów pięćset tysięcy 00/100 zł). 3) Kredyt uruchamiany będzie w transzach na podstawie dyspozycji uruchomienia złożonej przez Zamawiającego drogą elektroniczną. 4) Umowa z bankiem będzie podpisana na pełną wielkość kredytu podaną w opisie przedmiotu zamówienia. Po wyliczeniu ostatecznej wielkości zaciągniętego kredytu zmiana umowy nastąpi w postaci aneksu, w którym zostanie ustalony na nowo harmonogram spłat uwzględniający ostateczną wysokość kredytu. Zmiana harmonogramu nie spowoduje wydłużenia okresu kredytowania tj. nie przekroczy 31.12.2031 r. Zmniejszenie wielkości kredytu nie może pociągać za sobą zmiany warunków oprocentowania oraz dodatkowych opłat. 5) Wykonawca otworzy rachunek kredytowy nieodpłatnie w trakcie realizacji umowy. 6) Przewidywany termin uruchomienia kredytu będzie uzależniony od potrzeb Zamawiającego. 7) Spłata kapitału nastąpi w okresie 5 lat począwszy od roku 2026. Karencja w spłacie do dnia 31 marca 2027 r. 8) Spłata kapitału nastąpi w 20 ratach płatnych co trzy miesiące począwszy od 31 marca 2027 r. płatnych do ostatniego dnia roboczego okresu, według harmonogramu spłat stanowiącego załącznik do wniosku. 9) Naliczanie odsetek dokonuje się w okresach 3-miesięcznych (odpowiadających kwartałom), od rzeczywistego salda, wg kalendarza rzeczywistego (365/366 dni). 10) Okresy odsetkowe dotyczące roku 2026 liczone będą od dnia wypłaty środków do końca tych okresów. Naliczenie odsetek następuje od uruchomionej kwoty kredytu. 11) Spłata odsetek od kredytu nastąpi w terminie do 15-ego dnia miesiąca po zakończeniu okresu odsetkowego, na podstawie pisemnej informacji Wykonawcy dostarczonej do 7 dnia miesiąca po zakończeniu okresu odsetkowego. Jeżeli 15-ty dzień miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, spłata nastąpi w następnym dniu roboczym po tym terminie. 12) Ostatnia rata odsetkowa zostanie spłacona do 31.12.2031 r. 13) Oprocentowanie kredytu stanowi sumę stopy WIBOR dla depozytów trzymiesięcznych z ostatniego notowania w m-cu poprzedzającym okres odsetkowy, za który będą naliczane odsetki oraz marży Wykonawcy określonej w ofercie przetargowej (obejmującej łącznie wszystkie prowizje i marżę banku). 14) W przypadku zaprzestania publikacji stawki WIBOR 3M zostanie ona, za porozumieniem stron w formie aneksu do umowy, zamieniona na stawkę, która zastąpi stawkę WIBOR 3M, albo stawkę najbardziej zbliżoną wielkością i charakterem do stawki WIBOR 3M, bez kosztów obciążających Zamawiającego. Zamawiający z wybranym wykonawcą uzgodni treść zapisów dotyczących zaprzestania publikowania stawki WIBOR 3M, które zostaną wprowadzone do umowy kredytu. 15) Wszystkie rozliczenia między Wykonawcą a Zamawiającym będą dokonywane w PLN. 16) Wymagania jakościowe wobec głównych elementów zamówienia: a) bezwarunkowe prawo do wcześniejszej spłaty kredytu (całości lub części) bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat, prowizji czy rekompensat dla banku, b) możliwość przesunięcia terminu spłaty poszczególnych rat kapitałowych w całym okresie objętym umową, po uprzednim zawiadomieniu Wykonawcy, c) brak opłaty (prowizji) od zaangażowania (gotowości) w przypadku, gdy Zamawiający nie wykorzysta pełnej kwoty przyznanego kredytu w okresie dostępności środków, d) prawo niewykorzystania pełnej kwoty kredytu oraz regulowania wysokości i ilości transz stosownie do potrzeb Zamawiającego, e) uruchomienie środków (transzy) następuje na wniosek Zamawiającego w terminie maksymalnie 4 dni roboczych od złożenia dyspozycji, f) obsługa kredytu nie może wiązać się z obowiązkiem przeniesienia głównego rachunku budżetu Gminy do banku kredytującego. Ewentualny rachunek techniczny do obsługi kredytu musi być prowadzony za 0,00 zł. Spłata kapitału Kredytu nastąpi w formie przelewu przez Kredytobiorcę środków pieniężnych na rachunek techniczny. g) składanie dyspozycji uruchomienia transz oraz przekazywanie harmonogramów spłat drogą elektroniczną (e-mail z podpisem kwalifikowanym lub dedykowany system bankowości), bez konieczności wizyt w oddziale, h) wydłużenie okresu spłaty kredytu w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności wpływających na sytuację finansową Gminy, i) brak obowiązku złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie przepisów bankowych. 17) Wykonawca wyda bezpłatne zaświadczenie w zakresie terminowości spłaty kredytu i przebiegu współpracy, na wniosek Zamawiającego. 18) Zabezpieczenie stanowić będzie weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Informacje dodatkowe: 1) Na rachunkach Zamawiającego w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 2) Zamawiający nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. 3) U Zamawiającego nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009 r o finansach publicznych. 4) U Zamawiającego nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. 5) Zamawiający nie posiada zobowiązań z tyt. obligacji, wykupu wierzytelności, forfaitingu, factoringu, eFinancingu, leasingu. 6) Zamawiający nie udzielał poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 7) Zamawiający nie posiada podpisanych umów o charakterze publiczno-prywatnym.
Vorherige Bekanntmachung: 166640-2026
Interne Kennung: RZE.271.2.4.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Nazwa zamówienia nadana przez Zamawiającego: „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu”. Lokalizacja na terenie miasta Działdowo, województwo warmińsko-mazurskie, Polska. 2. Opis przedmiotu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu, zgodnie z poniższymi postanowieniami: 1) Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu. 2) Maksymalna wysokość kredytu długoterminowego wynosić będzie 8.500.000,00 zł (słownie: osiem milionów pięćset tysięcy 00/100 zł). 3) Kredyt uruchamiany będzie w transzach na podstawie dyspozycji uruchomienia złożonej przez Zamawiającego drogą elektroniczną. 4) Umowa z bankiem będzie podpisana na pełną wielkość kredytu podaną w opisie przedmiotu zamówienia. Po wyliczeniu ostatecznej wielkości zaciągniętego kredytu zmiana umowy nastąpi w postaci aneksu, w którym zostanie ustalony na nowo harmonogram spłat uwzględniający ostateczną wysokość kredytu. Zmiana harmonogramu nie spowoduje wydłużenia okresu kredytowania tj. nie przekroczy 31.12.2031 r. Zmniejszenie wielkości kredytu nie może pociągać za sobą zmiany warunków oprocentowania oraz dodatkowych opłat. 5) Wykonawca otworzy rachunek kredytowy nieodpłatnie w trakcie realizacji umowy. 6) Przewidywany termin uruchomienia kredytu będzie uzależniony od potrzeb Zamawiającego. 7) Spłata kapitału nastąpi w okresie 5 lat począwszy od roku 2026. Karencja w spłacie do dnia 31 marca 2027 r. 8) Spłata kapitału nastąpi w 20 ratach płatnych co trzy miesiące począwszy od 31 marca 2027 r. płatnych do ostatniego dnia roboczego okresu, według harmonogramu spłat stanowiącego załącznik do wniosku. 9) Naliczanie odsetek dokonuje się w okresach 3-miesięcznych (odpowiadających kwartałom), od rzeczywistego salda, wg kalendarza rzeczywistego (365/366 dni). 10) Okresy odsetkowe dotyczące roku 2026 liczone będą od dnia wypłaty środków do końca tych okresów. Naliczenie odsetek następuje od uruchomionej kwoty kredytu. 11) Spłata odsetek od kredytu nastąpi w terminie do 15-ego dnia miesiąca po zakończeniu okresu odsetkowego, na podstawie pisemnej informacji Wykonawcy dostarczonej do 7 dnia miesiąca po zakończeniu okresu odsetkowego. Jeżeli 15-ty dzień miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, spłata nastąpi w następnym dniu roboczym po tym terminie. 12) Ostatnia rata odsetkowa zostanie spłacona do 31.12.2031 r. 13) Oprocentowanie kredytu stanowi sumę stopy WIBOR dla depozytów trzymiesięcznych z ostatniego notowania w m-cu poprzedzającym okres odsetkowy, za który będą naliczane odsetki oraz marży Wykonawcy określonej w ofercie przetargowej (obejmującej łącznie wszystkie prowizje i marżę banku). 14) W przypadku zaprzestania publikacji stawki WIBOR 3M zostanie ona, za porozumieniem stron w formie aneksu do umowy, zamieniona na stawkę, która zastąpi stawkę WIBOR 3M, albo stawkę najbardziej zbliżoną wielkością i charakterem do stawki WIBOR 3M, bez kosztów obciążających Zamawiającego. Zamawiający z wybranym wykonawcą uzgodni treść zapisów dotyczących zaprzestania publikowania stawki WIBOR 3M, które zostaną wprowadzone do umowy kredytu. 15) Wszystkie rozliczenia między Wykonawcą a Zamawiającym będą dokonywane w PLN. 16) Wymagania jakościowe wobec głównych elementów zamówienia: a) bezwarunkowe prawo do wcześniejszej spłaty kredytu (całości lub części) bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat, prowizji czy rekompensat dla banku, b) możliwość przesunięcia terminu spłaty poszczególnych rat kapitałowych w całym okresie objętym umową, po uprzednim zawiadomieniu Wykonawcy, c) brak opłaty (prowizji) od zaangażowania (gotowości) w przypadku, gdy Zamawiający nie wykorzysta pełnej kwoty przyznanego kredytu w okresie dostępności środków, d) prawo niewykorzystania pełnej kwoty kredytu oraz regulowania wysokości i ilości transz stosownie do potrzeb Zamawiającego, e) uruchomienie środków (transzy) następuje na wniosek Zamawiającego w terminie maksymalnie 4 dni roboczych od złożenia dyspozycji, f) obsługa kredytu nie może wiązać się z obowiązkiem przeniesienia głównego rachunku budżetu Gminy do banku kredytującego. Ewentualny rachunek techniczny do obsługi kredytu musi być prowadzony za 0,00 zł. Spłata kapitału Kredytu nastąpi w formie przelewu przez Kredytobiorcę środków pieniężnych na rachunek techniczny. g) składanie dyspozycji uruchomienia transz oraz przekazywanie harmonogramów spłat drogą elektroniczną (e-mail z podpisem kwalifikowanym lub dedykowany system bankowości), bez konieczności wizyt w oddziale, h) wydłużenie okresu spłaty kredytu w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności wpływających na sytuację finansową Gminy, i) brak obowiązku złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie przepisów bankowych. 17) Wykonawca wyda bezpłatne zaświadczenie w zakresie terminowości spłaty kredytu i przebiegu współpracy, na wniosek Zamawiającego. 18) Zabezpieczenie stanowić będzie weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Informacje dodatkowe: 1) Na rachunkach Zamawiającego w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 2) Zamawiający nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. 3) U Zamawiającego nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009 r o finansach publicznych. 4) U Zamawiającego nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. 5) Zamawiający nie posiada zobowiązań z tyt. obligacji, wykupu wierzytelności, forfaitingu, factoringu, eFinancingu, leasingu. 6) Zamawiający nie udzielał poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 7) Zamawiający nie posiada podpisanych umów o charakterze publiczno-prywatnym.