See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opgradering af 2 controllere til AC800M
Beschreibung: Kontraktens genstand består i at opgradere 2 stk. Advant Controllere til 2 stk. AC800M controllere i et eksisterende 800xA DCS-system fra ABB. ABB Utility Library anvendes på anlægget, og skal anvendes til denne opgave. Profinet bus-kommunikation introduceres i forbindelse med udskiftningen, for fleksibilitet og fremtidssikring af hele kontrolanlægget. Alle applikationer og historiske data migreres til det nye system, samt afinstallering af eksisterende controllere og irrelevante applikationer.
Interne Kennung: 524180
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38810000 Industrieprozesssteuerungsgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65410000 Betrieb von einem Elektrizitätswerk
5. Los
Los: LOT-0000