4503-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze – EU-udbud af anlæg, drift og vedligehold af elforsyningsnettet
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af anlæg, drift og vedligehold af elforsyningsnettet
Beschreibung: Udbuddet vedrører anlæg, drift og vedligehold af elforsyningsnet til KONSTANT NET A/S (herefter betegnet ordregiver). KONSTANT Net ønsker ikke at have in house kapacitet til at udføre opgaver vedr. anlæg, drift og vedligehold, hvorfor dette udbydes til varetagelse af eksterne entreprenører. Arbejdet er opdelt i delaftaler, jf. nedenfor, og ordregiver ønsker at indgå aftale med én tilbudsgiver pr. delaftale, jf. afsnit Tildeling af delaftaler. Overordnet omfatter aftalen følgende arbejder på eller nær ved elforsyningsanlæg: Etablering og idriftsætning af nye anlæg Eftersyn, vedligeholdelse og reparation af bestående anlæg Demontering af anlægsdele Vagtordning Fejlfinding – fejlretning på anlæg i drift Lager- og logistikfunktion Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, jf. Bilag 0.1 Dokumentliste.
Interne Kennung: 598019
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65320000 Betrieb von elektrischen Anlagen, 51100000 Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: El-arbejde
Beschreibung: Én el-entreprise vedrørende el-arbejder for spændingsniveauerne 0,4 kV til og med 15 kV, for KN's samlede leveringsområde.
Interne Kennung: 633287
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Jordarbejde, område 1
Beschreibung: Én jordentreprise vedrørende jordarbejder i område 1: Norddjurs, Syddjurs og dele af Aarhus og Favrskov kommuner, inklusive øen Anholt.
Interne Kennung: 633288
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Jordarbejde, område 2.
Beschreibung: Én jordentreprise vedrørende jordarbejde i område 2: Dele af Aarhus kommune samt øen Tunø. I særlige tilfælde Samsø.
Interne Kennung: 633289
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Jordarbejde, område 3.
Beschreibung: Én jordentreprise vedrørende jordarbejde i område 3: Horsens, Hedensted og Vejle kommuner inklusive øerne Hjarnø og Endelave.
Interne Kennung: 633290