See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling vedr. kontrakt om vedligeholdelse, support og drift af Varmelasts samlede Systemlandskab
Beschreibung: Udbud af kontrakt vedr. varetagelse af IT-driften for Varmelast, omfatter i hovedtræk • varetagelse af drift, vedligeholdelse og support af Ordregivers samlede systemlandskab, herunder netværksinfrastruktur • systemadministrative opgaver ift. den daglige drift, eksempelvis bruger-, rolle- og rettighedsadministration • administration af mailbokse og databaser. • hosting af Ordregivers servere og systemlandskab, hvilket kan ske i et traditionelt driftsmiljø eller ved en cloudbaseret løsning. • overvågning af Ordregivers systemlandskab og netværksinfrastruktur, • udarbejdelse og implementering af Ordregivers sikkerhedspolitikker samt • varetagelse af Ordregivers licensstyring og • konfigurering af Ordregivers end-user hardware. Varmelast er et organiseret samarbejde mellem de tre største kommunalt ejede varmeselskaber i hovedstadsområdet, CTR, VEKS og HOFOR. Varmelast opererer hele døgnet alle årets dage, hvorfor kontrakten omfatter hurtig adgang til dansktalende support hele døgnet. Varmelast har et ønske om at indgå kontrakt med en proaktiv samarbejdspartner, herunder at den daglige drift og Varmelasts kontaktperson har adgang til et "single point of contact". Varmelast ønsker at indgå aftale med en leverandør, der har en leveranceorganisation, der kan håndtere alle de beskrevne aspekter af it-drift, eller via underleverandører kan levere alle de i nærværende udbud efterspurgte ydelser. Varmelast har som udgangspunkt behov for at få varetaget sin it-drift hos én it-serviceleverandør. En leverandør der varetager eller koordinerer alle ydelser vedrørende drift, support og vedligehold af Varmelasts it-miljø/infrastruktur (Systemlandskab), samt sikrer samarbejde med Varmelasts andre leverandører for de omfattede systemer/infrastruktur-elementer, idet det ønskes, at den kommende leverandør varetager ”single point of contact”. Varmelast har en række eksterne leverandører, der samarbejdes direkte med, men fra et brugersynspunkt er det nødvendigt, at der kun er én kontakt.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling jf. udbudslovens § 61: Udbud med prækvalifikation, indledende tilbud og forventet én forhandlingsrunde, der forventes gennemført som mundtlige forhandlinger og herefter forventeligt endeligt tilbud. Der udvælges tre (3) ansøgere, såfremt der er tre (3) konditionsmæssige ansøgere. Der sker udvælgelse blandt ansøgere på baggrund af udvælgelseskriteriet "Referencer for specificerede tjenester". Proceduren afholdes ikke i successive faser som ellers angivet i afsnittet Procedure, underafsnit Anden fase, Successive reduktioner. Af systemtekniske årsager, har det ikke været muligt at svare "nej". Der anvendes således ikke shortlistning.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000