450415-2026 - Wettbewerb
Schweden – Betrieb von Parkplätzen und Parkhäusern – Telefonparkering för anslutning HUB
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Telefonparkering för anslutning HUB
Beschreibung: Upphandlingen omfattar mobiltjänst för registrering/betalning av parkering inom Piteå kommun Piteå kommun har i dagsläget omkring 1 500 parkeringsplatser där det på de avgiftsbelagda parkeringarna finns en reglering med 1 timme och 2 timmar avgiftsfri parkering per dag och därefter avgift enligt kommunens taxor och avgifter. Kommunen har upphandlat och tecknat avtal med EasyPark AB av en så kallad HUB-lösning där leverantörer av betallösningar ska ansluta sig.
Interne Kennung: 26INK006
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63712400 Betrieb von Parkplätzen und Parkhäusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48217000 Softwarepaket für die Transaktionsverarbeitung, 98351100 Dienstleistungen von Parkplätzen/-häusern
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Upphandlingsmall Piteå kommun - Generell del
Interne Kennung: 1865156-0
Haupteinstufung (cpv): 98000000 Sonstige gemeinschaftliche, soziale und persönliche Dienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48217000 Softwarepaket für die Transaktionsverarbeitung, 63712400 Betrieb von Parkplätzen und Parkhäusern, 98351100 Dienstleistungen von Parkplätzen/-häusern
Los: LOT-0002
Titel: Upphandlingsmall Piteå kommun - Generell del (1)
Beschreibung: Upphandlingen omfattar mobiltjänst för registrering/betalning av parkering inom Piteå kommun
Interne Kennung: 1867679-1
Haupteinstufung (cpv): 98351100 Dienstleistungen von Parkplätzen/-häusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22000000 Drucksachen und zugehörige Erzeugnisse, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48217000 Softwarepaket für die Transaktionsverarbeitung, 63712400 Betrieb von Parkplätzen und Parkhäusern
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 26INK006
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 63712400 Parking services
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 48217000 Transaction-processing software package, 98351100 Car park services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1865156-0
Main classification (cpv): 98000000 Other community, social and personal services
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 48217000 Transaction-processing software package, 63712400 Parking services, 98351100 Car park services
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 1867679-1
Main classification (cpv): 98351100 Car park services
Additional classification (cpv): 22000000 Printed matter and related products, 48000000 Software package and information systems, 48217000 Transaction-processing software package, 63712400 Parking services
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 26INK006
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 63712400 Parkeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 98351100 Bilparkeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 1865156-0
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Intern identifierare: 1867679-1
Huvudklassificering (cpv): 98351100 Bilparkeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 48000000 Programvara och informationssystem, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 63712400 Parkeringstjänster