2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konsultmäklare
Beschreibung: Upphandlingen omfattar konsultmäkleri, dvs. förmedling av verksamhetsnära konsulttjänster, såsom ett komplement till beställarens egen verksamhet. Upphandlingen består av två (2) anbudsområden: Anbudsområde 1: Baskonsulter (studenter) samt Anbudsområde 2: Konsulter (nivå 1-3). Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Om antalet kvalificerade anbudsgivare tillåter så kommer ramavtal tecknas med två (2) anbudsgivare per anbudsområde. Uppskattat värde på ramavtalet för anbudsområde 1 är 600 000 kronor. Uppskattat värde på ramavtalet för anbudsområde 2 är 12 000 000 kronor. Målet med upphandlingen är att säkerställa att beställaren får professionell hjälp med att hitta konsulter som har rätt kompetens och erfarenhet för aktuellt uppdrag.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79400000 Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1: Baskonsulter (studenter)
Beschreibung: Anbudsområde 1: Baskonsulter (studenter) Beställaren är en aktör som erbjuder tjänster som är offentligt finansierade och som jobbar enligt triple helix. Baskonsulter omfattar enklare arbeten/roller inom projekt/uppdrag som beställaren kan komma att avropa under ramavtalet såsom exempelvis arbete med marknadsundersökningar, marknadsanalys och tekniska insatser.
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134944:Lot:1
Los: LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2: Konsulter (nivå 1-3)
Beschreibung: Anbudsområde 2: Konsulter (nivå 1-3) Beställaren är en aktör som erbjuder tjänster som är offentligt finansierade och som jobbar enligt triple helix. Generellt för samtliga tjänster är att leverantören ska kunna erbjuda konsulter med erfarenhet från de förutsättningarna. Exempel som anges nedan återger på en övergripande nivå tjänster/roller som beställaren kan komma att avropa under ramavtalet: AffärscoacherExperter inom finansiering och kapitalanskaffning, hållbarhet, internationalisering, sälj, marknadsföring och kommunikation, rekrytering och teambildning. Specialister inom IP, LifeScience, AI, cybersäkerhet, teknikområden inkl. visualisering. Inkluderar även forskarinsatser och testbäddsmiljö.Expert med specialitet på offentliga utlysningar (EU, Vinnova, Tillväxtverket eller dyl.)Utbildningar & workshops (sälj, styrelsearbete, affärsutveckling, etc)
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134944:Lot:2