See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af kontrakt vedr. Indsats for mental sundhed og trivsel til ansatte i Aalborg Kommune
Beschreibung: Udbud af kontrakt i henhold til Udbudslovens afsnit III (light-regimet) om levering af Indsats for mental sundhed og trivsel til ansatte i Aalborg Kommune. Ordregiver agter at indgå kontrakt om levering af erhvervspsykologisk bistand til Indsats for mental sundhed og trivsel for Ordregivers ansatte. Formålet er, at reducere sygefraværet forbedre det psykiske arbejdsmiljø med fokus på mental sundhed og trivsel. Det vil sige at der både skal tages hånd om medarbejdere og ledere, der udviser tegn på stress, mistrivsel eller dårlig mental sundhed. Den forebyggende indsats skal løbende styrke og forbedre det generelle psykiske arbejdsmiljø, samt reducere risikoen for at medarbejdere eller ledere udviklet stresssymptomer. Opgaven består i levering af et samlet håndteringsforløb, herunder levering at et fælles tilgængeligt og digitalt stressværktøj til hele Ordregivers organisation, levering af individuelle samtaleforløb ved erhvervspsykolog for ansatte hos ordregiver samt temamøder, hvor ledere, TRIO (TR, AMR og leder ) skal klædes på for at blive bedre til at spotte medarbejdere, der er ved at udvikle mistrivsel og dårlig mentalt sundhed. Det fælles digitale værktøj skal være et brugervenligt, nemt tilgængeligt system og de tilknyttede erhvervspsykologer forventes at have den nyeste viden indenfor neuropsykologien, og være opdateret indenfor dette område for at sikre nyeste evidensbaserede tilgang til stress, mistrivsel og mental sundhed.
Vorherige Bekanntmachung: 197180-2026
Interne Kennung: 614629
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver forbeholder sig retten til at gennemføre forhandlinger, såfremt der ikke ønskes at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud. Retningslinjerne til forhandlinger kan ses i Udbudsbetingelsernes punkt 8-Retnngslinjer for forhandling.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121270 Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: EU-udbud vedrørende levering af indsats for mental sundhed og trivsel til ansatte i Aalborg Kommune
Beschreibung: Udbud af kontrakt i henhold til Udbudslovens afsnit III (light-regimet) om levering af Indsats for mental sundhed og trivsel til ansatte i Aalborg Kommune. Ordregiver agter at indgå kontrakt om leve3ring af erhvervspsykologisk bistand til Indsats for mental sundhed og trivsel for Ordregivers ansatte. Formålet er, at reducere sygefraværet forbedre det psykiske arbejdsmiljø med fokus på mental sundhed og trivsel. Det vil sige at der både skal tages hånd om medarbejdere og ledere, der udviser tegn på stress, mistrivsel eller dårlig mental sundhed. Den forebyggende indsats skal løbende styrke og forbedre det generelle psykiske arbejdsmiljø, samt reducere risikoen for at medarbejdere eller ledere udviklet stresssymptomer. Opgaven består i levering af et samlet stresshåndteringsforløb, herunder levering at et fælles tilgængeligt og digitalt stressværktøj til hele Ordregivers organisation, levering af individuelle samtaleforløb ved erhvervspsykolog for ansatte hos ordregiver samt temamøder, hvor ledere, TRIO (TR, AMR og leder ) skal klædes på for at blive bedre til at spotte medarbejdere, der er ved at udvikle mistrivsel og dårlig mentalt sundhed. Det fælles digitale stressværktøj skal være te brugervenligt, nemt tilgængeligt system og de tilknyttede erhvervspsykologer forventes at have den nyeste viden indenfor neuropsykologien, og være opdateret indenfor dette område for at sikre nyeste evidensbaserede tilgang til stress, mistrivsel og mental sundhed.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten kan af Ordregiver yderligere forlænges på uændrede vilkår i op til 2 x 12 måneder. Ordregiver er berettiget til at forlænge kontrakten for kortere perioder end 12 måneder.