451983-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Tief- und Hochbau – Rådgiverudbud på Separatkloakering af Holbækvej for Ringsted Forsyning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRådgiverudbud på Separatkloakering af Holbækvej for Ringsted Forsyning
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af Rådgiverydelser (Totalrådgivning) til Separatkloakering af Holbækvej i Benløse samt udskiftning af vandledninger m.m. for Ringsted Forsyning (Ringsted Spildevand A/S og Ringsted Vand A/S). Overordnet omfatter Aftalens ydelser projektering inkl. gennemførelse af entrepriseudbud omfattende kloak samt vandledninger, samt byggeledelse og fagtilsyn i udførelsesfasen, samt aflevering, dokumentation og idriftsættelse. Udbuddet indeholder optioner om bl.a. omlægning af regnvandssystem i tilstødende opland, m.m. Hovedopgave og optioner er uddybende beskrevet i Bilag 2 Kravspecifikation.
Interne Kennung516353
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver gennemgår indledningsvist de indkomne tilbud med henblik på at udarbejde dagsorden for de videre forhandlinger med tilbudsgiverne. Det forventes, at der afholdes 1 forhandlingsmøde med hver af de prækvalificerede tilbudsgivere. Ordregiver forbeholder sig dog ret til at tildele Rådgiveraftalen (Aftale) på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. Ordregiver kan gentage fremgangsmåden med at opfordre tilbudsgiverne til at afgive revideret tilbud, indtil ordregiver meddeler at det næste tilbud vil være det endelige tilbud, hvorefter Rådgiveraftale (Aftale)n vil blive tildelt den tilbudsgiver, der i henhold til evalueringskriteriet har afgivet det bedste tilbud. Forhandlingsforløbet vil blive gennemført under iagttagelse af de udbudsretlige ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincipper. Det bemærkes, at der ikke kan forhandles eller ændres på grundlæggende elementer. Der er som udgangspunkt kun almindelige krav opstillet i det samlede udbudsmateriale. Evt. mindste krav vil være tydeligt markeret med MK.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af Rådgiverydelser (Totalrådgivning) til Separatkloakering af Holbækvej i Benløse samt udskiftning af vandledninger m.m. for Ringsted Forsyning (Ringsted Spildevand A/S og Ringsted Vand A/S). Overordnet omfatter Aftalens ydelser projektering inkl. gennemførelse af entrepriseudbud omfattende kloak samt vandledninger, samt byggeledelse og fagtilsyn i udførelsesfasen, samt aflevering, dokumentation og idriftsættelse.