452061-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten – T5
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: T5
Beschreibung: Entreprenaden omfattar tunnelarbeten, entreprenaden omfattas av säkerhetsklassning och Entreprenören ska vara godkänd för sekretess, nivå 2: begränsad hemlig.
Interne Kennung: KS/2026:33
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45221200 Bauarbeiten für Tunnel, Schächte und Unterführungen, 45221240 Bauarbeiten für Tunnel, 45221247 Tunnelbauarbeiten, 45231000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, 45236000 Oberbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Titel: T5
Intern identifierare: KS/2026:33
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45112500 Schaktning, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45221240 Anläggningsarbeten för tunnlar, 45221247 Tunneldrivning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45236000 Markanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000