2. Verfahren
Verfahren
Titel: Faxe Forsyning Nyt domicil og servicebygninger
Beschreibung: Faxe Forsyning udbyder totalentreprisekontrakt vedr. projektering og opførelse af nyt domicil og hertil hørende servicebygninger. Opgaven omfatter en administrationsbygning som skal certificeres til DGNB Guld med Hjerte. Hertil skal der bygges diverse servicebygninger bestående af blandt andet affaldssortering, vaskehal, værksteder mv., samt større udeareal bestående af parkering til gæster og medarbejdere, parkeringsanlæg til skraldebiler og forsinkelsesbassin, hvor der er stor fokus på biodiversitet for alle udearealer. Faxe Forsyning har stor fokus på genbrug af materialer, og agter at den nye administrationsbygning skal signalere genbrug, samtidig med at det skal harmonere i en højere arkitektonisk kontekst. Faxe Forsyning ønsker at samle deres aktiviteter mest muligt i Rønnede i en fremtidssikret, sammenhængende ramme. I dag ligger Spildevand i Faxe i forbindelse med renseanlægget, Indsamlingen ligger i Rønnede på 3 lokationer og administrationen ligger i Haslev. Det er disse 3 der skal samles i et helt nyt byggeri. Dette projekt omhandler nybyggeri af henholdsvis administrations og mandskabsbygning, garageanlæg og tilhørende faciliteter til Indsamlingen samt alle udearealer inkl. parkering med fokus på at skabe sammenhæng og et godt trygt og sikkert flow. Faxe Forsyning ønsker med dette udbud at tilknytte en totalentreprenør (et totalentrepriseteam), der kan levere de samlede bygge og anlægsarbejder og de tilhørende arkitektfaglige og ingeniørfaglige projekteringsydelser for realisering af det samlede projekt.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Menge: 1 Stück